Nejlepší příběhy píše sám život. Dvakrát vám někdo řekne, že na hypotéku a tím pádem na vysněný dům nedokážete doložit příjmy. Vzdáte to?
Představte si, že několik let podnikáte na sebe v natáčení reklamního obsahu. Tři nejhorší počáteční roky jsou za vámi a konečně se vám začíná dařit a vyděláváte tak, že můžete odejít ze slušně placeného zaměstnání. Z toho důvodu jste podnikání měli napsané na manželku, neboť váš zaměstnavatel to neumožňoval. Podařilo se vám vytvořit dostatečnou rezervu na plánované bydlení. Tak začátkem roku 2018 převedete živnost na sebe.
Dům snů na obzoru, ale nikdo vám nechce půjčit?
A konečně po měsících usilovného hledání nacházíte váš dům snů, na kraji malé vesničky, ve staré zástavbě, s rybníčkem a vzrostlým lesem. Okamžite si ho zamilujete a děti už si představují, jak si v něm budou hrát, stavět bunkry, schovky atd.
Bez šance aneb dva poradci selhávají
Nemáte času na zbyt, tak si necháte doporučit od realitního makléře finančního poradce. Ten se ozve sice poměrně rychle, ale s tím, že tento případ nemá šanci, bez daňového přiznání za rok 2017 hlásí: “Je to bez šance, aby vám někdo půjčil.” Přeci se nevzdáte a dostáváte doporučení na další expertu na hypotéky. Představí se malinko neskromě, ale proč ne: “Hypotéky dělám přes 20 let a ve všech bankách má takové kontakty, že tam protlačím každého.” Po předání podkladů o příjmu a vysvětlení situace dostáváte telefonát. “Vám niko nepůjčí, nemáte dostatečné příjmy!” Začnete propadat skepsi, nechápete tenhle svět, kdy máte velmi slušné reálné příjmy ale v bance to nikoho nezajímá. A už se loučíte s vysněným domem…
Třetí pokus?
Pak se rozhodnete, poslední pokus. Rozhodnete si najít hypotečního poradce samy. Po googlování vás osloví webovky Jardy Galla. Ničím se nechlubí, zkrátka řekne že přijede a udělá maximum co půjde. Doptá se na vše potřebné, pošlete mu podklady (daňové přiznání OSVČ na manželku za 2017, výpisy z účtu, kam chodí peníze z faktur atd.). Za dva dny volá, že je to oříšek a že možná by o to mohla stát banka, kde máme účet. Ta však z toho nakonec couvne. Pan Gall to však nevzdává a hledá dál. Volá, že ještě jedna banka by to mohla dokázat plus ještě jedna stavební spořitelna, ale vyžádá si více podkladů pro oddělení risku banky. Ač neradi tak dokumenty dáme dohromady… Nakonec je zajedem předat osobně do banky. Úvěrář nás přesvědčí, že to vidí reálně. Že jsou schopní akceptovat to, že došlo k převedení živnosti, obraty na účtech jim dávají smysl a jistotu, že jsme dostatečně bonitní. A po pár dnech to předschválí i oddělení risku. Halelujaaaa!
Odhadce, další zásek? Jen na chvilku
Banka objednává odhad. Jelikož se jedná o dražší a v této lokalitě méně standardní nemovitost, odhadce reálnou cenu sníží o 15 %. Ajaj, pak nám nebudou stačit vlastní zdroje, abychom mohli žádat o 80% hypotéku. Bavíme se s prodávajícím, co se nám stalo, zda by nedokázal slevit. Nadšení moc neprojevil. Ale po delším vyjednávání souhlasí se slevou půl milionu, ale míň už ani omylem. Ale pořád nám nestačí ten odhad. Zde však zaúřadoval úvěrář banky – požádal o revizi odhadu. A i pro něj nečekaně to prochází! Nová výše odhadu je rovna výši kupní ceně! Díky bohu…
Podpis úvěru, kupní smlouvy, pojistky nemovitosti probíhají hladce a banka čerpá úvěr. Přebíráme klíče… Jsme skoro dojatí, neboť jsme se s domem už třikrát v duchu rozloučili…
Už chápeme, proč náš třetí hypoteční poradce má motto
“Nikdy se nevzdávám, i když je vítězství v nedohlednu.”
Odpověď na otázku v názvu článku tedy zní – pokud prokážete bance, že se jedná o navazující činnost, tedy že jste byli zaměstnaní a nyní to samé děláte na živonost nebo převedení živnosti v rámci rodiny, může se vám to povést. Každopádně ne každý úvěřář resp. banka do toho půjde. Není to snadný případ a jak vyplývá z uvedeného příběhu, většinou uslyšíte “ne”. Vytrvejte a hledejte “ano”.
Jaroslav Gall
Další hypoteční příběhy
Rozvod dcery a trable s bydlením. Mohou si vzít hypotéku rodiče?
Jak ne/přijít o rezervační zálohu na byt 100 tis.? a další skutečné příběhy.
Foto: Sarah Sharp