Chcete koupit nemovitost ale v bance vám nestačili příjmy nebo je nemůžete doložit, ač příjmy máte? Máte nějaký škraloup v registrech starší 1 rok? Máte příjmy ze zahraničí? Jste cizinec žijící v ČR. Nebaví vás tvrdá administrativa a dokládání možného i nemožného při hypotéce? Tak zbystřete….4 důvody, proč se vám může vyplatit nejít do hypotéky, ale do družstevního financování.

Trh s nemovitostmi prožívá aktuálně revoluci. Někdo by mohl říct, že situace je vrtkavá a že přicházejí těžké časy. Opravdu tomu tak je a přijde krize, nebo se prostě jen pokusíme na tuto situaci adaptovat přesně, jako to dělal už náš předchůdce homo sapiens před již 400 tisíci lety? I přes vysoký úrok úvěrů a díky našemu rozhodnutí v současnosti, může naše další generace mít kde bydlet v budoucnu (ve vlastním).

Jak funguje úvěr od družstva

Chcete vlastní bydlení a ne skončit v nájmu a nemůžete získat hypotéku? Je tu ještě jedna varianta: úvěr z družstevního financování. Ve zkratce – seženete si byt, který chcete, domluvíte si úvěr od družstva, to ho nakoupí, vy máte výhradní užívací právo a v budoucnu můžete dluh splatit družstvu a převést do osobního vlastnictví. Docela chytré, ne?

Produkt družstevního úvěru uvítají podnikatelé v pohostinství, kadeřnice, podnikatelé s neuznatelnými příjmy – dividendy apod., pendleři – dojíždějící za prací do zahraničí, všeobecně podnikající, kteří optimalizují svoje daňové přiznání.

V čem je družstevní financování zajímavé?

Tomuhle možná nebudete ani věřit:

Neprokazujete příjmy – nemovitost je možné kdykoliv převést do osobního vlastnictví – družstevní podíl můžete převést na třetí osobu – splácet lze až 35 let (i např. od 60-ti letech věku!) – můžete si koupit více nemovitostí – nejste v registrech.

Pro koho je to výhodné?

(1) Ti, kteří nemohou doložit dostatečný příjem bance nebo příjem vůbec nechtějí dokládat. (2) Dále pro ty, kteří nechtějí mít nemovitost dohledatelnou v katastru nemovitostí. V bodě jedna jsou to typicky tyto případy:

  • OSVČ/podnikatelé, kteří mají optimalizované příjmy v daňovém přiznání
  • Zaměstnanci, kteří mají nedostatečný oficiální příjem
  • Lidé, kteří mají příjmy ze zahraničí a banka neumí tyto příjmy uznat
  • Cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR
  • Příliš vysoký věk

Má to nějaký háček? Kolik to vlastně stojí?

Co je stejné, jako u hypotéky – potřebujete alespoň 20 % vlastních peněz a platíte odhad nemovitosti. V čem se družstevní financování liší od hypotéky, tak jsou to vyšší vstupní náklady:

  • platíte vratnou kauci 3 x měsíční splátka. Ta je vám však vrácena, takže nakonec 0 Kč.
  • administrativní poplatek 1,2 % z výše úvěru
  • členský vklad družstvu 3.000 Kč. (naopak zase neplatíte katastrální poplatky 2x 2000 Kč)
  • úroková sazba je cca o 1,5 procentního bodu vyšší než u hypotéky
  • v prvních pěti letech při převodu do osobního vlastnictví poplatek 1 % z ceny nemovitosti

Má to nějaká další rizika? Co když nebudu moct splácet? Pokud klient nebude moci splácet měsíční splátku, automaticky nemovitost přechází do rukou realitní kanceláře, která se jí ujme a zařídí její prodej. Po úhradě poplatků a závazků převede klientovi podíl a tím se smaže jeho dluh.

Srovnání financování přes úvěrování od družstva nebo od banky (hypotéka) nebo pronájem?

Zdroj: Družstevní projekt financování nemovitostí po celé ČR www.chytrebydlim.cz

Žádost o úvěr i po 50-tce? Science fiction nebo jednoduchá realita?

Ano je tomu tak, o úvěr může klient zažádat před dovršením sedmdesáti let. Po přesáhnutí 70-tky se zájemce stane pro banku nerentabilní pro splácení úvěru do své smrti. Aktuální úroková sazba (srpen 22) pro výpůjčku projektu Chytře bydlím je 8,59 % s fixací na 5 let. Úroková sazba je fixní na pět let pro všechny žádosti, bez ohledu na věk klienta. Na jedno rodné číslo může být poskytnut jeden úvěr, o půjčku nemusí současně žádat více žadatelů (SJM). Na jedno rodné číslo je možné půjčit až 15 milionů v součtu, tudíž můžete koupit byt i rodinný dům současně.

Vyplatí se mi to? Kolik přeplatím a jaké jsou úroky.

Jako příklad uveďme Chytré bydlení, patřící pod Nextreality. Úvěrující institucí zde je Raiffeisen stavební spořitelna. Úroková sazba tu byla již zmíněna a je 8,59 % p.a. Z toho je členský vklad ve výši třech měsíčních splátek, které jsou vratné při převodu do osobního vlastnictví. Administrativní poplatek činí 1,2 % z ceny úvěru (jedná se o 60 tisíc Kč), ten je nevratný. Poměr úvěru a nemovitosti (Loan to value) je 80 %, tzn. potřebujete zmíněných 20 % z kupní ceny, dále je v ceně zahrnut vratný členský vklad do družstva ve výši 3000 Kč. Poplatek, který není zahrnut v celkové ceně je za odhad nemovitosti, ten se pohybuje okolo 5 tis. korun jednorázově.

ZÁVĚR

Stále marně hledáte své úvěrové možnosti a nic nepřicházíte? Úvěrový trh hledá cesty a snaží se přizpůsobovat potřebám klientů, kteří nemohou doložit své aktuální příjmy. I za cenu vyššího procenta ročního úvěru si můžete splnit své cíle, konečně bydlet ve svém. Družstevní bydlení jde ruku v ruce s tradicí, jistotou investice v družstvu. Hlavní výhodou projektu je, že úvěr si za Vás bere družstvo a vy pouze hradíte měsíční splátku. Doba fixace je obdobná jako u hypotéky a po době fixace banka stanoví novou výši úroku. Další cesta k vlastnímu bydlení existuje!

Autor: Jaroslav Gall, Klára Košťálková.

Titulní i zvěrečný obrázek: https://thestocks.im/