Aktualizováno k 1.4.2020

“Pravda je, že Vláda střílí jedno opatření za druhým a některá již vydaná mění a upravuje, takže je třeba být ostražitý a aktualizovat poslední realitu.” Petr Borkovec, CEO Partners

Zaměstnanci

Kolik dostanu při karanténě. Kalkulačka náhrady mzdy

Spočítejte si, na co máte nárok při státem nařízené karanténě. Řídí se stejnými pravidly jako klasická pracovní neschopnost.

OSVČ

Sociální a zdravotní pojištění OSVČ. Jak teď na platby a zálohy

Odpuštění záloh i samotných plateb vyplývá přímo ze zákona. Je tedy automatické, a to pro všechny – bez ohledu na formu, rozsah nebo obor podnikání. Není potřeba prokazovat, že vaše podnikání je přímo či nepřímo ovlivněno dopady epidemie koronaviru.

Ošetřovné pro OSVČ. Formulář už funguje

Formulář je k dispozici na webu ministerstva od středy 1. dubna, kdy v devět ráno začal příjem žádostí. „Dotaci mohou dostat ty OSVČ, které po uzavření školy nebo jiných dětských zařízení zůstaly doma s dětmi mladšími 13 let (bez spodní hranice) či se starají o osobu zdravotně postiženou aspoň ve stupni I, a přišly tak o příjem z podnikatelské činnosti,“ potvrdil ministr průmyslu Karel Havlíček už minulý čtvrtek po jednání vlády.

Podmínky dávky pro OSVČ jsou stejné jako u zaměstnanců. Základem je, že druhý z rodičů nečerpal klasické ošetřovné (nebo stejnou dávku pro OSVČ). Dostanou paušál 424 korun za den, maximálně 13 144 korun měsíčně. To podle výpočtů webu Peníze.cz odpovídá ošetřovnému u zaměstnanců s hrubým příjmem kolem 23 900 korun měsíčně.

Hypotéky

Hypotéky budou v krizi dostupnější. ČNB uvolnila podmínky

Limit pro nové hypoteční úvěry se v případě ukazatele LTV (poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti) zmírňuje na 90 procent z dosavadních 80 procent, přičemž poskytovatelé mohou uplatnit pětiprocentní výjimku pro hypotéky s vyšším ukazatelem LTV.

Odklad splátek bude snadnější a na delší dobu, schválila vláda

Klienti mohou odložit splátky úvěrů a hypoték, sjednaných před 26. březnem 2020. Odklad bude moct využít každý, kdo o něj aktivně projeví zájem. Půjde tedy o přihlašovací princip (opt-in) místo původně plánovaného odhlašovacího (opt-out). Klienti by si mohli vybrat mezi tříměsíčním a šestiměsíčním odkladem. První varianta se vztahuje na splátky za květen až červenec, druhý za květen až říjen.

Životní pojištění

Koronavirus a životní pojištění: Co kryje a kdy máte smůlu

Zjednodušeně – většina z nich plní, jestliže klient onemocní. Naopak, většina neplní, když je důvodem pouze karanténa. Výjimku má zatím Kooperativa a Generali. Největší šance na plnění je z pracovní neschopnosti a případně z hospitalizace. U pracovní neschopnosti standardně plní po uplynutí karenční doby, záleží tedy na nastavení smlouvy. Další nejrychlejší a nejpravděpodobnější plnění je u dětí z rizika ošetřovného. Další riziko – smrt – je také pokryta standardními podmínkami. A teoreticky kdyby nemoc způsobila invaliditu, tak také plní. V závažných nemocech nemá nikdo mezi vyjmenovanými nemocemi COVID-19. Ale plnit mohou, pokud by nemoc způsobila nějakou jinou definovanou nemoc, například selhání/transplantace plic apod.