Katastr zdražil, pořád je však poplatek za vklad v ČR oproti Evropě nízký

V daňovém balíčku z prosince 2019 zdražil alkohol, cigarety, Sportka i katastr. Návrh na vklad do katastru vás od 1.1.2020 místo tisíc korun vyjde na dva tisíce, viz sazebník ČÚZK. Je to nepříjemné, nicméně v celkových nákladech na pořízení nemovitosti je to minimální částka vzhledem k tomu, že se ceny nemovitostí za poslední roky vzrostly o stovky tisíc až miliony korun. Navíc tento poplatek je v porovnání se zahraničím poměrně nízký vzhledem k tomu, jakou službu katastr nemovitostí nabízí, viz níže. Nemilé to je samozřejmě při refinancování z jedné banky do druhé, kdy se je třeba změnit zástavní smlouva. Zaplatíte tak za výmaz staré zástavní smlouva a vklad nové zástavní smlouvy čtyři tisíce (do 31.12.2019 to bylo dva tisíce korun). Naposledy se poplatek zvedal v roce 2012 z pět set na tisíc korun.

Při srovnání se zahraničím jsem i přes zvýšení na tom poměrně dobře. Slovensko 1690 Kč, Nizozemí 3850 Kč, Rakousko 1540 Kč + 1,1 procenta z ceny nemovitosti (tzn. 11 000 na každý milion hodnoty nemovitosti). Německo z hodnoty nemovitosti, u rodinného domu obvykle 10250 Kč.

Hypotéky jdou nahoru. Proč?

Protože cena zdrojů, neboli cena peněz, za které si banky půjčují od České národní banky (ČNB), stoupá. 6.2.2020 zvedla ČNB sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,25%. Je to tedy jednoduché. Srovnejte si výši průměrné sazby a cenu zdrojů (ČNB dvoutýdenní repo sazba). Grafy pro srovnání vyrobil Martin Mašát.

Zatímco od loňského února do října úrokové sazby klesaly, v listopadu se prakticky zastavily. V prosinci pak dvě největší banky v oboru – Hypoteční banka a Česká spořitelna – zvýšily sazby o 0,2 procentního bodu, další zvýšení oznámila Hypoteční banka 13.1.2020. Podrobněji v článku na Penize.cz.

Vývoj úrokových sazeb na hypotékách od roku 2003-2019:

ČNB dvoutýdenní repo sazba 2003 – 2019:

To znamená, že úrokové sazby na hypotékách v blízké době vzrostou…Pokud máte do fixace přibližně jeden rok, nejspíš se vám vyplatí zasmluvnit si aktuální sazby. Ať u stávající banky nebo u jiné, pokud nabídne zajímavější sazbu, aby se vyplatilo přejít, viz zvýšené náklady na katastr, výše. Pravděpodobnost, že by se to vrátilo pod dvě procenta zatím není na obzoru.

Bankám se vyplácí půjčovat si od Evropské centrální banky (ECB), kde jsou sazby výrazně nižší (0,0 %) než v ČR . Níže úrokové sazby ve světě. Zdroj LYNX, 6.2.2020.

Ano zlato? Ne zlato.

Kam v této době investovat, když akciové trhy v roce 2019 vyrostly o 30 %? Časté jsou dnes nabídky na investice do zlata. Posuďte samy, zda je to zajímavé. Klient investující do zlata v roce 1980 se dostal na svou původní hodnotu investice až cca v roce 2007. Tzn. byl 27 let v záporných číslech. I klient investující v roce 2011 se již 8 let pohybuje v záporných číslech a zdaleka se neblíží původní hodnotě své investice. Kdy tedy zlato ano? Když si dokážete koupit kilogram zlata a máte v něm max 10 % volných prostředků, tedy máte v majetku více než 10 milionů CZK…Víc ne, graf ukazuje, že to nemusí být úplně nejvýhodnější investice, pokud nekoupíte dole a prodáte nahoře. A ještě k tomu s nízkými transakčními poplatky…

Vývoj zlata za posledních 40 let, sestavil Marcel Vanduch.