Snídaně s Novou, 30.9.2020, čtyřicátá minuta vysílání na videu (čas 7:22). Video ZDE.

Moderátoři: Milan Peroutka a Nikola Čechová.

TV Nova: Pandemie koronaviru finančně dopadla zejména na ty nejslabší. Jaké jsou základní rady, kterými by se měli lidé v krizi řídit?

Ve studiu Snídaně s Novou. Kliknutím se spustí video na stránkách Novy.

Jaroslav Gall: Nejistota díky opatřením koronaviru může mít vliv na výši vašeho příjmu. Proto zvažte dočasné omezení výdajů. Jenže kde? Otevřel bych nějakou lahev vína, sednul si s partnerkou/partnerem a sepsal si všechny výdaje, včetně dovolených apod. Pak bych je rozdělil na tři hromádky. NUTNÉ – co musím platit, jako bydlení (nájem/hypotéka), energie, jídlo, splátky úvěrů, další složenky apod. STANDARDNÍ – co většinou kupuji plus koníčky a sportovní aktivity, které ovlivňují naši psychiku a zdraví pozitivně. A nakonec NADSTANDARDNÍ nebo řekněme luxusní, tedy cestování, a hlavně hříchy – káva, cigarety, pivo… A asi je vám jasné, kde řezat…”

“Ekonomiku stále naplňuje nejistota z dalších koronavirových opatření. Ta by mohla firmám ublížit ještě zásadněji, než tomu bylo na jaře. V době finanční nejistoty by tak lidé měli omezit výdaje, které jsou zbytné, protože se mohou velice rychle objevit mezi nezaměstnanými. Konkrétní rady o omezování výdajů záleží na individuální finanční situaci. Mezi nejvíce zbytné výdaje lze zařadit cestování. Dalším snadno odkladným výdajem je pořízení automobilu. Toto je z investičního pohledu velmi nevýhodný krok, který lze odložit na dobu stabilizovanější ekonomiky. V neposlední řadě také nákup luxusního zboží není v současné době pro větší část populace vůbec vhodný.”

KROK 1: Sepsat si výdaje. Jaké priority při tom určit?

TV Nova: A co byste doporučil dále pro udržení rodinného rozpočtu?

Jaroslav Gall: Podle pracovní situace a množství rezerv bych přemýšlel o OMEZENÍ/ODLOŽENÍ VĚTŠÍCH NÁKUPŮ. Byť si řeknete, že to nepodporuje ekonomiku, tak pokud by větší nákup znamenal zbavení se finančních rezerv na určitou dobu, pak bych pozastavil např. plánovanou koupi auta, což je obvykle ekonomicky nevratná investice. Tedy pokud nejezdíte velorexem nebo zkrátka nějaký vrakem, který se stává nebezpečným a je to jen kasička na peníze. Další velká položka, ta největší, je pořízení bydlení – znamená to se zadlužit na 30 let.”

TV Nova: A co bydlení, je složité si dnes vzít hypotéku?

Jaroslav Gall: “Česká národní banka s ohledem na koronavirovou situaci zmírnila pravidla pro půjčování hypoték (již neplatí, že výše splátky může činit max. 45 % měsíčního příjmu). Banky zmírnily pravidla a hypoteční sazby klesly ke dvěma procentům (nejníže za poslední dva a půl roku). Banky také poskytly v letních měsících 2020 rekordní částky (20 mld.), ale zároveň jsou dnes některé profese na černé listině, tedy některým profesím, které jsou ohrožené, tak nepůjčí vůbec nic. Tzn. lidé z cestovního ruchu, číšníci, kosmetičky apod.”

KROK 2: Dočasně pozastavit plány na větší výdaje.

TV Nova: Jak se tedy připravit?

Jaroslav Gall: “Zásadní je, pokud to ještě situace umožňuje, tvořit rezervu. Což platí hlavně pro nekrizová období. Obvykle si však raději žijeme nad poměry. Tvorba finanční rezervy znamená odkládat alespoň 10 % z příjmu hned druhý den, jak to cinkne na účtu. Ideálně je spořit/investovat 20 %. Nezaplatím tak zbytečně tisíce za úroky na kreditkách a kontokorentech.” 

KROK 3: Tvorba rezerv je nejzásadnější část!

TV Nova: Ale kde na rezervu vzít?

Jaroslav Gall: “Začal bych zmíněným krokem 1, tedy důsledným sepsáním nezbytných výdajů a proškrtal bych ty zbytné, tedy ty, bez kterých přežiji ve zdraví.”

A důležitá věc, proč vlastně je zásadní tvořit rezervy? Často jsme přílišní optimisté: “Teď se mi to už rozjede”. Život nám však mnohdy hází klacky pod nohy a realita je obvykle horší.” Viz graf níže.

Graf Pracovní kapacita s Marianem Jelínkem. To samé však souvisí i s finanční kapacitou. V držení moderátorky Nikoly Čechové.

TV Nova: Myslet se vyplatí i na úvěry, které člověk v současnosti má. Co byste doporučil?

Jaroslav Gall: “Zkonsolidovat neboli sloučit úvěry ideálně do jednoho. Jednak si zjednoduším situaci a nezapomenu zaplatit splátku. Ale hlavně si snížím náklady na dluh. Místo 20% úroku na kreditce nebo kontokorentu platím třeba 6% úrok ve spotřebitelském úvěru. Navíc mám nižší splátku a mohu snáze zvládnout vedle tvořit rezervu.”

“Př.: Pokud mám dluh 50.000 Kč na kreditce a splácím ho 1 rok, při 20% úroku přeplatím 5.600. Pokud tento dluh převedu do spotřebitelského úvěru 50.000 Kč na 1 rok, tak přeplatím při 6% úroku jen 1600 Kč. Navíc se sníží povinná splátka.”

KROK 4: Pokud mám více úvěrů, tak SLOUČIT. Zase se o stupeň zjednoduší život.

TV Nova: A spadám-li z pohledu profese do ohrožené skupiny, kde hrozí vyhazov nebo snížení příjmu?

Jaroslav Gall: “Lidé, kterým hrozí ztráta zaměstnání (gastro, cestovní ruch a kultura), by měli hledat alternativní řešení, pokud by byli propuštěni, a nevyčkávat, než to přijde. Kde hledat? E-shopy, logistické firmy, přepravci, stavebnictví nabírají. Dále záchranné a policejní složky, hygiena apod. – zde už je třeba vzdělání/praxe.”

Tedy KROK 5: Hledání uplatnění v jiných profesích.