Myslíte, že se Vás to netýká? Tak to jste možná na velkém omylu.

Řešíte koupě nemovitosti na hypotéku během března? Od 1.4.2016 dojde k zatím opomíjené ale poměrně zásadní změně – daň z převodu bude platit kupující – a nebude předmětem převodu. To znamená, že to nepůjde jako dřív, že daň z převodu byla součástí kupní ceny a platil ji v podstatě prodávající.

Jak to stihnout postaru?

Rozhodné datum pro Finanční úřad (FÚ) by mělo být datum provedení vkladu vlastnického práva na katastru. Tzn. když budete v katastru zapsáni jako vlastníci do 31.3. 2016, bude to fajn.

Co když ještě prodávajícímu vázne na nemovitosti zástava jeho úvěru, který teď splatí z kupní ceny?

Je důležité mít včas vyčíslení a souhlas se splacením a postavením nové banky na druhé místo a zástavní smlouvy a kupní dostali na katastr do konce března, mělo by být ok. Tedy pokud katastr vše zapíše a nevyskytne se nějaká komplikace, pokud by KÚ rozhodl o zamítnutí vkladu nebo doporučil vzal návrh zpět …máme problém:(.

Možná by stálo, za telefonát ověření na místně příslušném FÚ, i když by měli posuzovat stejně.

Co když se to nestihne?

Pokud by se nestihlo, či by majitel nechtěl převádět vlastnické právo bez finančních prostředků v úschově (pokud je rozdíl v kupní ceně a výši dopláceného úvěru). Tak by se muselo řešit hypotéka 2 v 1 (daň opravdu není považována za účelovou), nebo to řešit s bankou do výše 100% LTV (výše úvěru vůči zástavě). Jedna banka dokonce umí až 120% LTV.

Každopádně v tomto případě by, ale bylo vhodné jednat o výrazném snížení kupní ceny.

Jak k tomu přistoupili banky?

Bohužel většina bank vyřešila zaplacení daně z převodu kupujícím, možností využití neúčelových, doplňkových částí či doplňkových úvěrů, dle současné metodiky konkrétních bankovních domů. Tedy opět více náklady a musíme se vejít do požadovaného LTV produktu. To znamená, že přibude kombinací hypotečního úvěru a úvěru ze stavebního spoření a opět se o kousek zvýší podíl až 120% hypotéky. Bohužel Zákon je Zákon a s tím nic moc nenaděláme…

Aktuálně dobrá zpráva je, že novela je ještě v legislativním procesu, a je pravděpodobné, že se její účinnost bude posouvat…

Úvodní foto: thestocks.im