To se takhle jednoho dne probudíte a zjistíte, že se vaše peníze znehodnotily. Ráno ve zprávách slyšíte: “Pozor pozor, právě se objevila nečekaně inflace…”. Váš oblíbený portál, váš dobrý kamarád, vaše oblíbená kolegyně, dokonce i váš neoblíbený soused už říká to samé…”Je třeba investovat, jinak přijdeš o peníze…”. Všichni možní i nemožní Járové gurové říkají to samé. Ale až když už vám to začne říkat i vaše konzervativní a opatrná matka, konečně prásknete do stolu! A prohlásíte: ” No jasně, stanu se investorem!”. Bude ze mně minimálně Warren Buffet, George Soros, John Templeton nebo minimálně Peter Lynch, přezdívaný chameleon pro schopnost přizpůsobit se situaci na trzích…

Mají pravdu? Ano. Je třeba zatočit s inflací. Že je vlastně nezbytné investovat, to už vědí i posluchači rádia Kiss. Jaké nástrahy na vás a vaše peníze při investování číhají? Na jaké pasti nejčastěji narazíte? Lze se jim vyhnout? Ano. A případně jak? Dodržovat těchto pět přikázání!

5 přikázání

  1. Diverzifikace – rozložení rizika. Žádné vejce v jednom košíku ani sklenice na jednom tácu. Nesázím jen jabloňovou alej, ale sad plný různých druhů i hrušně, švestky, maliny,…Ale i pár topolů jako větrolam proti silným větrům… A nezapomínám ani na zeleninu…Budou plodné roky a jindy zase hubené. Některým plodinám svědčí teplo a suchu, jiným hodně vody…Tzn. že místo jen  akcií Google, Microsoftu a ČEZu kupuju 100ky firem z různých odvětí a regionů. Tzn. indexy (pasivní investování) nebo podílové fondy (aktivně řízené).
  2. Kupuju, když ostatní prodávají, panikaří. Ve zprávách se objeví, že med/ máslo/ mléko/ zelenina/ maso/ voda/ vejce/ ořechy jsou zdravé/nezdravé. Po pár letech se ukáže, že to byla kachna, že výzkum byl nepřesný/chybný/zmanipulovaný. Přestanete jíst tyto základní potraviny, které jsou zásadní pro náš život? Zrovna tak, když panuje nedůvěra na trzích a nastávají výprodeje, tak také nepřestanete investovat. Spíše opačně.
  3. Nepodléhám emocím a držím směr a dlouhodobý záměr. I když propady na trzích vaše nervy někdy napínají jak strunu. Je třeba vydržet. V čekání si pusťte dobrý film, např. Million dolar baby s Clintem Eastwoodem.
  4. Nespekuluju, investuju. Na TV Nova proběhla zpráva, že Agáta Hanychová a Lucie Borhyová si obě koupili svazek ředkviček. Tak to znamená, že je teď bude kupovat celý svět. Začnu taky nakupovat jenom ředkvičky. Okurky a papriky už jíst/kupovat nebudu… To je přece pro staré okurky a papriky…není to cool a trendy. Kupuju jenom Teslu a Apple? Jo, sorry, ještě bitcoin a zlato…
  5. Disciplína! Kde by byl Zátopek bez disciplíny! Jak říká kniha Jana Nováka od Zátopkovi: “Když nemůžeš, tak přidej”. Jak si udržíte váhu po čtyřicítce? Pravidelně dobře jíte, hřešíte jen občas. To samé v tvorbě rezerv, trvalý příkaz do investic neruším, ani když přijdou těžší doby. Naopak, v poklesech zvyšuji pravidelné platby.

Budu investorem!

Jaké máte pocity? Možná něco jako nastávající otec nebo matka…Nervozita, stres, obavy ze ztráty, vůbec nevíte, na co se připravit, co vás čeká, jaké to bude, kolik energie a peněz to bude vyžadovat…Jak hodně je to tenký led? Jak velké je riziko, že proděláte?

Inspirujte se např. návyky bohatých nebo chybami jednoho z nejúspěšnějších investorů světa Warrena Buffeta.

Nebo si přečtěte jednoduché typy pro lepšího investora:

  1. Dívejte se více na Star Treka a dělejte více racionálních rozhodnutí jako Spock
  2. Chovejte se ke svým penězům jako k mýdlu. Protože čím více s ním manipulujete, tím více ubývá
  3. Když neumíte obstarávat ohneň, vyhněte se mu. Pamatujte, že akcie nejsou pro každého
  4. Přečtěte si Želvu a zajíce. Pomalé a stabilní přináší výsledky.

Zdroj: www.thebalance.com/

Emoce jsou živel! Aneb investorská puberta

Emoční křivka investora aneb jak reagujeme v krizových a růstových obdobích. Takhle nějak fungují emoce nezkušeného investora…Aneb Medvěd a Býk v akci. Medvědí trh – období, kdy akciový trh klesá. Býčí trh – období, kdy trh roste. Zdroj: Generali investment

Dá se emočně připravit na propady na trzích? Nedá. Musíte je zažít. Stejně jako si představte, že máte dítě nebo ho opravdu máte, to se nedá srovnat. Racionálně si to představit dokážete. Ceny nemovitostí taky někdy klesnou a majitelé nepanikaří. Krize/propad střídá růst. Růst střídá krize/propad. Smích střídá pláč. Pláč střídá smích. Medvěd honí býka a býk honí medvěda*. Ale emočně ustát propad na akciovém trhu za měsíc 35 %? (Propad únor-březen 2020 vlivem pandemie kovidu). Nárůst 69 % (březen 2020-prosinec 2021…) ustojíte asi snadněji. Možná pocítíte i určitou míru euforie. A okamžik troufnu si říct těžší než kdy je propad. Z propadu jste trochu zoufalí a nejistí. V euforii naopak máte pocit své vlastní dokonalosti a neomylnosti. Bezchybnosti. Ale pozor, to je častá chyba lávky. To je taková malá investorská puberta. Tou si ale musí projít každý! I mě se to stalo…

Jak poznat past? 4 nejčastější varianty.

  • Letadla (od počátku podvodné systémy a principy). Typu “Pošlete nám 6.500 Kč, my vám pošleme obratem zpět 130.000 Kč…”
  • Příliš optimistické a bohulibé sliby. “Nic neriskujte; jisté výnosy, které v bance nedostanete; nejmodernější tajná technologie NASA; ekologická revoluce… apod.”
  • Garantované nabídky (např. firemní dluhopisy jedné konkrétní firmy). “Kara Trutnov a Pietro Filipy rozhodně nevypadali jako krachující firmy. Přesto investice do dluhopisů nevyšla.”
  • Sliby rychlých a jistých výnosů. “Vyděláme 20 % ročně.” To neumí ani Warren Buffet…

Pár příkladů letadel a rizikových projektů. 12+?

Letadlo stoupá nad mraky, v něm deset mužů s padáky…zpívá Daniel Landa v písni Muži s padáky…

Cituji Petra Borkovce z července 2022, CEO Partners: “Která letadla nově doletěla či právě prudce padají: 1) WCA International – kvazifondy dle paragrafu patnáct. 2) Incore Corporation – dluhopisová díra pánů Danče, Zemana, Tesaře, Dvorského a Schrammové. 3) WIN WIN Solution – další dluhopisová a půjčkařská díra. 4) DIC – pan Říha a jeho Diamond International Corporation – dluhopisová díra. 5) CRYFIN – kryptoměnová díra aktuálně v řešení policie. 6) Doletěl i dluhopis Le Premier Jakuba Lohniského, kde to částečně férově zatáhli bývalí přímí investoři do této firmy Tomáš Čupr a Petr Stuchlík, ale o část přišli i dluhopisoví investoři. A ne náhodou byste mohli zalistovat pár let zpět, kdy jsem právě před těmito projekty a firmami varoval: 7) BICZ – letí také ještě dluhopisové letadlo Robina Šimka – opět nemám důvěru v to, že jejich podnikatelské schopnosti a byznys plán jsou natolik skvělé, aby výnosy zaplatily vysoké provize a odměny prodejců dluhopisů, vysoké úroky na dluhopisech a jejich splátky. A zároveň přežil tento projekt v jiné době než v době, kdy vše roste a levné peníze se válejí na ulici, ale ta doba je pryč. Minimálně platí, že RIZIKO dluhopisového investora zdaleka neodpovídá potencionálnímu výnosu. 8) Letí stále ještě DRFG – zde pomáhá silná vlastní distribuce a především to, že největšího odpadu se zbavují do jejich Czech Fund nemovitostního fondu. Ale doba je zlá a bude horší a podobně jako Arca, tak i toto dříve či později nějak dopadne. 9) Kryptoměnová letadlo Glocin, je na vzestupu, zde velký pozor, info na Aktualne.cz zde. 10) Zlaté vejce XIXOIO živoří, recenze na Penize.cz zde. 11) Future Farming – další dluhopisová díra – zdánlivě hezký projekt, ale s nesmyslným a neudržitelným financováním. 12) Letí ještě Saunia dluhopis – kde byli i investoři z Pale Fire, ale radši odepsali ve prospěch dlužníků svoji investici ve stovkách mio než tam být dále. Bohužel Saunia dále nabírá dluhopisové investory. Dluhy ve stovkách milionů korun, což jsou násobky obratu.”

 

Ale už konec strašení a depresí – je tu spoustu firem, které podnikají s kvalitními službami a produkty, jejichž cílem není nás jen připravit o peníze.

Investice i pro něžné pohlaví? Ženy, nebojte se!

Milé ženy, nemyslíte si, že investování je jen pro muže? Ničeho se nebojte. Je to i pro vás. Život s investicemi se stane barevnějším, veselejším, i když občas přijdou problémy. Například tím, že než zajdete nakoupit si nové boty, tak si nejdřív zjistíte, jaké značky máte ve svém portfoliu a pak teprve nakoupíte…

Zde je jen malá ukázka top pěti značek v segmentech hodinky/šperky, hotely, móda, krása, auta.

A jak zjistíte, zda i vaše oblíbená firma je v nějakém fondu, do kterého již investujete? Snadno, podíváte se do tzv. Factsheetu nebo napíšete svému investičnímu poradci, on vám to řekne…

 

Výřez z Factsheetu, kde najdeme přehled firem, které jsou obsaženy v daném fondu. Tento konkrétní příklad je z fondu FF – European Larger Companies Fund (EUR).

Zdá se vám to složité a nevíte jak začít?

  1. Projděte si pár dalších článků na téma důležitosti tvorby rezerva a investování.
  2. Pobavte se s někým, kdo se investování věnuje delší dobu.
  3. Znovu si přečtěte 5 přikázání… Pořád si nejste jistí?
  4. Oslovte svoji banku nebo investičního poradce. Jednoho najdete zde.
  5. Pobavte se o svých představách a očekáváních

Tak začněte třeba 500 Kč měsíčně například do globálního podílového fondu a postupně zjistíte, jak to funguje. Čas od času, např. za pár měsíců se na to podívejte, jak se investice chová v čase. Pak můžete portfolio rozšířit. Přímé akcie můžete dnes kupovat snadno také, ale bez zkušeností a nadhledu je těžké nepodlehnout módním trendům nebo zpanikařit při prvním poklesu…

Investování zdar!

Jaroslav Gall,

3.9.2022

Související témata:

Radio Kiss: Spoření nebo investice? Je lepší investovat do tchyně nebo do kabelky Birkin?

Rozhovor pro ČT 24: Je investování pro laiky?

Jak tohle přežijeme aneb já chci taky vlastnit Apple se slevou 25 %

Na stáří se jistila sázením v loterii. Ale nikdy nic pořádně nevyhrála

 

Název článku inspirován článkem Nástrahy nastávajícího otce z Pravého domácího časopisu, str. 37.

Úvodní foto: Barbara Stanwyck a Henry Fonda ve filmu The Lady Eve. Zdroj: https://flashbak.com/