A kolik bude cena akcií za dva roky? Tak tyto otázky miluje každý investiční analytik, stejně jako hlavní analytik PIS Martin Tománek. Jeho závěr: Odpovědět se na ně nedá. Nikdo to neumí. Fakt? Ani Waren Buffet. Ne, ani ten ne. Bohužel.
Martin Tománek:
“Pokud si totiž kladete tyto otázky, nemáte na to stát se úspěšným investorem. Jste pouhým otrokem trhu.”
“Nedokáže to ani Buffet, tak jaká je pravděpodobnost, že se to povede v ČSOB (a jejich zajištěné fondy)”
Věřte nevěřte, i dost možná nejrespektovanější investor na světe se občas utne. W. Buffett např. netušil, že v roce 2008 přijde světová krize srovnatelná s Velkou depresí ve 30tých letech. Což vyplynulo nejen během vyšetořování. V roce 2008 koupil akcie ropné spol. ConocoPhillips (na vrcholu), ztráta v mld USD. Nebo koupil akcie irských bank, které se jevili jako levné. Ztráta 89 %. Více v článku 15 omylů Warrena Buffetta (v angličtině).
“Buď chamtivý ve chvíli, kdy ostatní mají strach. Měj strach, když jsou ostatní chamtivý.” Warren Buffett
Co naopak Buffett dělá? Absolutně se nezajímá o otázky, kde bude akciový trh zítra. Proč? Protože je to NEPREDIKOVATELNÉ. A proto se tím netrápí. Co ho dělá jedinečným je to, že dlouhodobě a konzistentně jde s odvahou proti trendu.
- Nakupuje, kdy je většina lidí v panice. Např. v roce 2008 nikdo nevěřil bankám. On však tušil/věděl, že se jejich akcie po otřesech zase zvednul. Bank of America, Wells Farkgo, Goldmana Sachs. Do těch v roce 2008 nalil miliony dolarů.
- Ví, že největší chybou pro investora je nebýt na trhu. Lépe řečeno nebýt na trhu, když roste. Ale to nikdo neví kdy přijde.
Kdo a kdy utrpí největší ztráty?
- Ti, kteří v panice prodávají nebo prodávat musí – ovládne je strach, nedostatečné finanční rezervy.
- Ti, co nastoupili do finančního letadla – skočí na “garantované” výnosy – ovládne je naivita, chamtivost.
- Ti, co nediverzifikují. Jako například “slavný” Pioneer Trust a Ivan Zahrádka, který před rokem 2000 věřil pouze technologickým firmám.
Jak jste reagovali v roce 2008, pokud jste byly “na trhu”, tedy vlastnili jste akce či dluhopisy ať už přímo nebo přes podílové fondy?
Opravdu se musíme bát krizí?
Je to prosté. Pokud váš časový horizont, kdy budete potřebovat peníze, je krátký (do 5-ti let), pak ano a peníze mějte v konzervativních nástrojích. Pokud peníze chcete mít pro strýčka příhodu nebo na situace za 10 a více let, pak se akciových trhů a krizí tolik obávat nemusíte. Chcete důkaz? Mám hned tři:
Důkaz 1: Krize, kam se podíváš. Ale hodnota dlouhodobě roste.
To nenačasujete. Důvody krizí jsou naprost různorodé. Vývoj indexu MSCI World a First Eagle Amundi Int. Fund. Přirovnal bych to k jabloni – některý rok se urodí krásná úroda, některý se neurodí nic nebo málo. V celkovém součtu však jabloň za 20 let vydá jablek dost pěknou hromádku.
Důkaz 2: Srovnání 5-ti a 15-ti letého horizontu
Srovnejme si výsledné výnosy na horizontu 5-ti let a 15-ti let. Žádné historické období nebylo na tomto horizontu v mínusu! Nevěříte? Tak se podívejte na obrázky Petra Šimčáka z Amundi. V levé části jsou období v mínusu, v pravé v plusu.
Důkaz 3: Příběh smolaře
Představte si chlapíka, který vždy, když našetřil větší částku peněz, a po růstu na akciových trzích získal důvěru, že jsou bezpečné a výnosné, rozhodl se zainvestovat. Jenže. Vždy, když se do toho pustil, na trzích nastala panika a došlo k masivným výprodejům a poklesu hodnoty. Investoval postupně 200 tis. USD. Trefil všechny významné krize. Internetovou v roce 2000 i poslední významnou v roce 2008. No není to smolař? Je. Jenže. Teď má na účtu 1 mil. USD, s ročním zhodnocením 7 % p.a. Co ho zachránilo? Neprodal. Opakuji neprodal.
Shrnutí předchozí krize od Richarda Hindlse na ČRO 2: Svět se naučil žít na dluh. Na vině je morální hazard bank i politiků.
Další články:
Investice do nemovitostí či do stříbra?