Rozhovor na radiu Kiss, 17.10.2019. Za Radio Kiss moderovala Veronika Elhotová. Odpovídá Jaroslav Gall (JG).

Audio zde

8 minut. Je u toho automaticky ztišený zvuk, tak si ho nezapomeňte zapnout.

Kiss: Jaká je dnes situace v oblasti zhodnocení peněz?

JG: Když bych byl skeptik, tak nejlepší je to utratit hned nebo to poslat státu formou daru, on už je dobře zhodnotí. Situace je naprosto zoufalá. Ve slamníku vám to sežerou myši, v bance zase inflace, nemovitost vám zničí nájemníci, ještě vás přivedou k šílenství. U akcií záleží, co si twítnou Trump s ostatními prezidenty v různých částech Asie, zlato nenese výnos a pozemky jsou drahé. Investice do nevděčných dětí je taky riziková. Takže snad už jedině do tchyně, ať je spokojená a vy máte klid…

Kiss: Kam tedy si dnes odkládat peníze, pokud chci, aby mi skutečně vydělávaly a výsledek mi nespolkla inflace?

JG: Být například vámi, tak si kopím kabelku birkinku. Dle studie amerického e-shopu s luxusními kabelkami Baghunter.com vzrostla její hodnota za posledních 35 let pětinásobně. To ročně představuje zhodnocení 14,2 % p.a., tedy víc, než se za stejnou dobu zhodnotilo zlato (1,9 % p.a.) nebo akciový index S&P 500 (8,65 % p.a. po očištění o inflaci). Pro vašeho přítele, tak třeba Porsche 968 nebo Hondu S2000, za pár let se zdvojnásobí jejich hodnota. Pro IT lidi a analytici americké akcie a ETF fondy, pro střelce a šílence kryptoměny. A pro ostatní normální populaci mix – stavební spoření/smíšené fondy, akciové fondy, doplňkové penzijní spoření.

Pokud bychom počítali reálnou inflaci 7 %, 100 tisíc jste měli uloženy na spořícím účtu za
1 % ročně, tak za 20 let budu kupní síla pouhých 31 tisíc? Více o inflaci v článku Jak garantovaně přijít o 69 % svých úspor.

 

Kiss: Jaký je rozdíl, když si spořím a když investuji?

JG: Je to podobné jako vzdělání. Se střední nebo vysokou školou máte také větší pravděpodobnost, že budete mít v budoucnu vyšší příjmy, ale není to nijak zaručeno, jdete od rizika, že vystudujete obor, který přestane být perspektivní. U spoření máte jistotu, že vklad má nějaký dopředu domluvený úrok, třeba na spořicím účtu, na termínovaném vkladu nebo na stavebním spoření, máte čas, na který je produkt jako takový nastavený, třeba u stavebka na šest let. Investování je o tom dát si šanci, mít větší výnos a je to v podstatě ochrana proti reálné inflaci. Ovšem dávejte si pozor na spekulativní nabídky. Když si uděláte rychlokurz kadeřnice a myslíte si, že zbohatnete holením hlav, tak to nejspíš neyjde. To znamená buďte obezřetní u rizikových nástrojů jako jsou garantované dluhopisy neznámých firem nebo sázky na jednoho koně na akciovém trhu.

Veroniku Elhotovou podle očekávání nejvíce zaujalo investování do kabelek…

 

Kiss: Když se rozhodnu investovat, podle čeho se mám rozhodnout, kam své peníze pošlu?

JG: Je dobré si uvědomit si, na jak dlouho chci peníze odložit stranou. Na dovolenou za půl roku, na auto za 2 roky, na rekonstrukci bytu za 10 let, na splacení hypotéky nebo až děti budou řešit bydlení za 20 let, na penzi za 30 let… Na různé časové horizonty se hodí jiné nástroje – čím delší horizont, tím odvážnější mohu být, i když jsem konzervativnější investorské povahy.

Kiss: Není investování jen pro bohaté? Od kolika peněz mohu investovat?

JG: A jak myslíte, že se ti bohatí dostali k penězům? Rozhodně museli mít odvahu a zainvestovat, ať už to byl čas, majetek, energie nebo peníze. Obvykle mohu investovat od 500 Kč. Dle množství peněz, kterými disponujete se však samozřejmě bude lišit, jak s nimi naložíte. Pro lidi nad 10 milionu je dle zkušenosti nejčastější rozložení 30 % cash/dluhopisy, 5 % zlato, 30 % nemovitosti/nemovitostní fondy, 30 % akcie. S rezervou do 1 milionu bych volil 40 % cash a dluhopisy, 60 % majetek (akcie, nemovitosti). Ti co teprve začínají s kumulováním majetku, začal bych s zmíněným mixem stavební nebo doplňkové penzijní spoření a podílové fondy.

Kiss: Jaké jsou nejčastější chyby, když lidé investují?

JG: Lidská touha po tom mít něco víc než ostatní je nezměrná…Zároveň strach, nejistota a nedůvěra způsobuje, že lidé většinu peněz nechají ležet na běžných účtech a díky reální inflaci přijdou za 20 let o 70 % svých prostředků (při roční inflaci 7 % ročně). Obecně je největší riziko tam, kde hrozí absolutní ztráta prostředků a kde je slovo garance. Největší ztráty utrpí ti, kteří v panice prodávají nebo prodávat musí – ovládne je strach, nedostatečné finanční rezervy. Dále ti, nastoupili do finančního letadla – skočí na “garantované” výnosy – ovládne je naivita, chamtivost. A také ti co nediverzifikují. Jako například “slavný” Pioneer Trust a Ivan Zahrádka, který před rokem 2000 věřil pouze technologickým firmám.

A co by doporučil Warren Buffett?:

  1. Nakupuje, kdy je většina lidí v panice. Např. v roce 2008 nikdo nevěřil bankám. On však tušil/věděl, že se jejich akcie po otřesech zase zvednul. Bank of America, Wells Farkgo, Goldmana Sachs. Do těch v roce 2008 nalil miliony dolarů.
  2. Největší chybou pro investora je nebýt na trhu. Lépe řečeno nebýt na trhu, když roste. Ale to nikdo neví kdy přijde.
A jak vypadá podílový fond? Obsahuje firmy, od kterých třeba i denně nakupujete.

Kiss: Povídáme si o spoření a investování. Máte nějakou zkušenost s vaším klientem, kterému se investice vyplatily? Jak jste v jeho případě postupovali?

JG: Postupovali jsme pravidelně i jednorázově. A teď po 10-ti letech tam mají o 30 % více než tam vložili. „Nejhorší zkušenost“ mám s panem Václavem, ten měl během pěti let vytvořil rezervu 150 tisíc v podílových fondech, které by nejspíš jinak neměl, vybral to na svatbu. Každopádně pokračuje dál v tvorbě rezerv přes investice, jednou se mu budou hodit.

Konkrétní příklad? S konzervativním klientem 10 let před jeho odchodem do důchodu jsme zainvestovali do smíšených fondů 630 tis. Kč. Stav v roce 2019, kdy je klientovi 65 let a před dvěma lety odešel do důchodu: hodnota na účtu nyní 801 tis. Na poplatcích zaplaceno 19.700. Čistý zisk 171 tis. To znamená kumulativní čistý výnos 27 %. Což znamená 2,4 % p.a. Vzhledem k tomu, že jsou fondy osvobozeny od daně z příjmu 15 %, tak nemusel odvádět 25.650 státu, což by musel udělat, kdyby takovou částku vydělal ve stavebku/penzijku/životku.