Autoři Thomas J. Stanley a Wiliam D. Danko ve své knize Váš soused je milionář shrnuli 20-ti roční analýzu chování amerických boháčů. Všímali si opravdu všeho – co dělají, do čeho investují, v čem jezdí a jak zbohatli. Výtah sedmi principů. Kolik z nich je i vaším návykem?
1. Příjem se nerovná bohatství
I když domácnosti s vyššími příjmy mají větší šanci získat bohatství, hlavním principem je však tyto příjmy reinvestovat. Autoři tvrdí, že milionáři průměrně 20% svých příjmů reinvestovali.
2. Rozpočet před výdaji
Drtivá většina milionářů má rozpočet. Ještě než začnou vytvářet výdaje. Většina lidí totiž dělá opak a diví se, že se nemohou pohnout z místa. Jak píší autoři: „Člověku se tvoří rozpočet jednodušeji, když si představí dlouhodobé výhody tohoto kroku“4
3. Sledují výdaje
Dokonale sledují své výdaje. Jen malá část dobře vydělávajících lidí ví, jaké jsou jejich výdaje. Milionáři však vědí přesně, kolik prostředků mají na jídlo, oblečení či střechu nad hlavou. Výdaje mají pevně pod kontrolou – což je jeden ze základních pilířů cesty k bohatství. Představte si firmu, která by své výdaje nesledovala. Krach by byl na cestě.
Podrobněji v článku Jak neprožrat svých 14 milionů v článku.
4. Vědí, co chtějí
Přesně vědí, kam směřují jejich peníze. Milionáři na rozdíl od lidí s vysokým příjmem mají jasně nadefinované denní, týdenní či roční cíle. Přesně vědí, čecho chtějí dosáhnout a za jaký čas. Jak uvádí Stanley a Danko, existuje silná závislost mezi investičním plánováním a hromaděním majetku.
5. Efektivně a s prioritami
Efektivně využívají svůj čas. Rozpočtování a plánování cílů věnují dostatečné množství času, neb si uvědomují důležitost. Také při vyhodnocování investic si dávají záležet, aby měli k dispozici dostatečné množství času na jejich správné posouzení. Jak říkají, co se týče přerozdělení jejich času, vždy upřednostňují management svých aktiv před dalšími aktivitami.
6. Zapomeňte na bavoráky
Bohatí lidé nepodporují extravagantní životní styl. Zapomeňte na všechny bavoráky, audiny a nablýskané mercedesy. Stačí jim Toyota (podle výzkumu nejoblíbenější auto milionářů), které je úplně stejně převeze z bodu A do bodu B. Kromě toho žijí ve skromných domech. Jak vyplývá z knihy, 97% z nich má stále ten samý dům, ve kterém bydlí už po desetiletí. Navíc, jejich sousedi jsou lidi s průměrnými příjmy, což není náhoda. Pokud totiž člověk žije v exklusivní lokalitě s drahými domy, bude nucený do vyšších výdajů.
Vzpomeňte si na Warrena Buffeta – dlouhá léta jezdil ve starém Volvu. Alespoň něco mám s Warrenem společného :)
7. Znají hodnotu času
Velmi dobře si uvědomují hodnotu poměru práce/život. Dle výzkumu vyplývá, že bohatí lidé nejsou otroci svého businessu. Až dvě třetiny milionářů se práci věnuje méně než 55 hodin týdně. Nechávají vydělávat peníze.
Zdroj: Váš soused je milionář. Autoři: T. J. Stanley a W. D. Danko, 1996. Přeloženo z článku 7 lekcí, ktoré sa možeme naučiť zo života milionárov.
Titulní foto je ze serveru TheStocks.