V neděli 15.9. 2019, jsem byl pozván do zpravodajství České televize komentovat investování s cennými papíry, v návaznosti na jeden investiční případ z Černých ovcí – IronFX Solid trading. Rozhovor proběhl v čase 16:43 -16:48. Moderátorem byl Jiří Václavek (ČT). Odpovědi jsou rozšířeny pro plnější porozumění čtenáře. Video v archivu ČT zde.
Úvodní info: společnost IronFX byla založena v roce 2010 se sídlem na Kypru. Dostala se mezi evropské top brokery. Společnost byla také oficiálním sponzorem FC Barcelona. Také v roce 2013 byla společnost vyhlášena jako nejlepší online burzovní obchodník časopisem World Finance. Později však přestala vyplácet svým klientům a stala se z ní podvodná společnost.
ČT: Je obchod s cennými papíry vůbec pro laiky?
Jaroslav Gall: Troufám si říct, že investování na burze je spíše pro zkušenější investory. Svému osmnáctiletému synovi, čerstvému držiteli řidičáku taky nejspíš nepůjčil své Porsche. Přímo nakupovat akcie by měl zkušený investor, ale nějak začít musíte. Pak si zvolit známou a bezpečnou platformu, určitě by lajk neměl začínat s něčím, co není prověřené. V České republice i ve světě je řada osvědčených investičních platforem. A pozor na slova GARANCE, ZDARMA apod. To si podmínky přečtěte třikrát a ještě to dejte právníkovi a investičnímu analytikovi.
ČT: Jaká jsou rizika spojená s investováním?
Jaroslav Gall: Záleží, které myslíte, zda riziko investování jako takového nebo riziko přes koho investuji.
Riziko je kolísání hodnoty investice a sázka na jednu kartu, tedy kdy mám v portfoliu jen málo firem. Absolutní ztráta hrozí u „hory doly“ slibujících podvodných firem a „garantovaných dluhopisů“ neznámých firem, těm bych se zdaleka vyhnul. Částečná ztráta hrozí u sázek na jednu kartu, jako příklad bych uvedl kdysi slavného výrobce mobilních telefonů (Nokia) nebo výrobce filmových materiálů (Kodak). Obě firmy zaspali trend ve svých oblastech a značně jim ujel vlak. To se dramaticky projevilo na hodnotě jejich akcií.
Naopak, u diverzifikovaného portfolia, tedy kdy máte desítky firem, z různých regionů a různých průmyslů, pak se jedná spíše o dočasné poklesy a na ty je třeba být připraven – emočně i finančně. Emočně je ustát a finančně – mít další hotovost, za kterou ve slevě nakoupíte další podíly.
ČT: A jaká jsou rizika, pokud ještě jde o zahraniční společnost, třeba se sídlem na Kypru jako v našem případě.
Jaroslav Gall: Je libo Seychely, Bahamy, Mauricius, Macao, nebo Kypr? Všechny jsou to podle OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) nepatří mezi daňové ráje. Zdůrazňuji, nepatří. I tak, poslal byste tam peníze?
ČT: Vztahují se na ni naše zákony?
Jaroslav Gall: Nejsem odborník na mezinárodní právo, ale mohu uvést příklad z korporátních dluhopisů v ČR. Informace, že Česká národní banka (ČNB) schválila emisi dluhopisů nějakého emitenta (firma, vydávající dluhopis), znamená pouze to, že ČNB ověřila, zda prospekt příslušné dluhopisové emise splňuje všechny zákonem stanovené formální náležitosti. Nijak neprověřovala kvalitu firmy nebo bezpečí investiční příležitosti.
ČT: Jak si máme ověřit zprostředkovatele? V našem případě to vypadá, že náš respondent naletěl podvodníkovi.
Neznám toho investičního zprostředkovatele z osobně, každopádně i zprostředkovatel mohl být v dobré víře, ale pak neustál to, že sám naletěl a nepostavil se k situaci čelem.
Co bych prověřoval, je historie, zkušenosti, reference – tím si udělat obrázek o celkové důvěryhodnosti osoby, přes kterou hodlám investovat své peníze. Osobní dojem nestačí.
ČT: Jak vůbec funguje obchodování s cennými papíry, dá se počítat s rychlým výnosem?
Řečeno sportovní terminologií: tak určitě. Při spekulativním investování můžete desítky i stovky procent ročně. Ovšem vždy, když chcete rychlý a vysoký výnos, je tam i větší riziko. Máte v zásadě tři možnosti. Buď hledáte firmu, která v budoucnu bude špičková světová třída, tedy malého Jágra/Ronalda, Sáblíkovou,…většinou však koupíte ligu nebo spíš okresní přebor. Zkrátka nikdo nemá věšteckou kouli a silných „tutových“ příběhů, které skončili krachem je v historii mnoho. To si raději kupte akcie firem typu Realu Madrid, Sparty nebo jiného klubu. Nebo, pokud upřednostňujete bezpečí peněz se snahou pobít inflaci, pak nakupujte akcie firem v různých zemích, průmyslech přes podílové fondy. Což příměrem znamená fotbalové ligové soutěže.
ČT: Existují na trhu mnoho podvodníků?
JG: Nemám v ruce statistiky ČNB, kolika komu vystavila pokut, ale tipuji, že to jsou spíš výjimky, o kterých se však hodně mluví. U nás to byl svého času Ertrag und Sicherheit (v překladu Výnos a Jistota), mimochodem skvělý název. Ale spíš bych řekl, že pozitivních příkladů firem a osobností je tu dost. Tlak klientů na vzrůstající kvalitu je veliký, informační úroveň velmi stoupla. ČNB tlačí reguluje a pročišťuje trh od podobných podvodníků. Máme tu už několik let mezinárodně certifikované poradce EFA (European Financial Advisor) a EFP (Europan Financial Planner). Ptejte se svých známých. A mějte peníze v suchu.