Než sázet a hrát automaty, to radši zasaďte něco pořádného, třeba strom. Nebo peníze radši zainvestujte. Do dětí, manželky, sebe. Nebo do finančních trhů. Že peníze nechcete? Dobře, dejte je tedy alespoň na charitu nebo sponzorujte sportovní klub. Bude to 96x lepší než to prosázet v kurzových sázkách, automatech nebo věnovat Sazce.

400 vs. 33 miliard?

Češi v roce 2020 prosázeli 400 mld. Kč, přesněji 393 mld. 7 z 10ti to naházelo do automatu, 2 z 10ti přes kurzové sázky. Vyplaceno jim bylo 218 mld. (zdroj: Generální finanční ředitelství). Kalkulačka hlásí výnos -45 %. “Solidní” efektivita. Jak je zmíněno v článku o psychologii sázení na serveru Pinacle.com: “…krátkodobé štěstí mu může přinést zisk, nakonec však zákon velkých čísel porazí i ty nejšťastnější hráče…”. Dalším důvodem víry ve výhru je krom adrenalinu přílišná sebedůvěra a přecenění svých schopností.

Vlastně se zamýšlím nad záměrem. Vyhrát milion nebo deset? Ze situace, kdy řeším, zda mám na nájem a další výdaje, a zkouším štěstěnu, začnu řešit, jestli si koupit Lamborghini nebo Ferrari? To málokdo mentálně zvládne. Nenadálá výhra obvykle mnoho štěstí nepřinese, viz článek na Roklen.cz.

A kolik přistálo peněz do podílových fondů, za stejnou dobu v roce 2020? Celých 33 mld. (Zdroj: Amundi Investment review 2022).

400 mld. do sázek vs 33 mld. do investic? Kde je chyba? V investicích chybí adrenalin, je to nuda? Při sázení je to větší jízda, z pocitu, že bych vyhrál? Možná. Ale dlouhodobě to nedává smysl. Proč lidé sázejí tak moc a investují tak málo? Nedůvěra, všechno je virtuální, možnost krachu nebo šance vystoupit ze svého marastu? To by bylo téma na zajímavou psychologicko-sociologickou studii.

Kdyby lidé např. 25 %  ze 400 mld. zainvestovali s tříprocentním úrokem na 10 let, mají ze 100 mld. o 34% víc, tedy 134 mld. a ne 50 mld., jako v případě sázek.

Pojďme se podívat na alternativu. Investice. Co by na to mohl nějaký typický borec u automatu říct? “Investice? No fuj, co když přijde krize? Co pak, vždyť to zkrachuje, nebo mě oškubou,…určitě….” Aha…Tak se pojďme podívat na jeden příběh paní, která dokázala svůj zvyk změnit, a také na to, jak to bylo v roce 2020, v době 35% propadu na akciových trzích vlivem pandemie.

Proměna: Příběh jedné sázkařky, poté i investorky

Penězomorka v podání manažera Amundi v lednu 2022

Na podzim 2010 jsem se potkal s jednou dámou. Měla nelehký život, pár let před důchodem, přivydělávala si na brigádách a starala se o postiženou dceru. Dávala každý měsíc přibližně 2.000 do Sportky. Občas vydělala stovky, vzácně i několik jednotek tisíc korun. Za posledních 10 let prosázela cca 240 tisíc. Zisk několik tisíc. Již si nepamatuji to číslo, ale dejme tomu, že by to bylo 10 tisíc. Tak to máme ztrátu – 96 %!  Pravděpodobnost výhry ve Sportce je jedna ku čtrnácti milionům. Tzn. museli bychom ještě o 4,3 mil. zvětšit počet obyvatel ČR, aby celý jeden člověk měl šanci na velkou výhru.

Tak jsme se tehdy s paní domluvili, že by to za 10 let chtěla mít jinak, obráceně. Tedy vložené peníze na účtu a alespoň pokrýt inflaci. 9.12.2010  jsme si plácli a 2.000 Kč měsíčně posílá pravidelně do konzervativního podílového fondu, který se jmenuje trefně “Rentiér”. Byla to její první investice do finančních trhů. Ale nejde o to, jak se jmenuje investiční instrument. Důležité je umět dát peníze stranou a nenechat je požrat inflací. Nebo inflabludišťákem či penězomorkou.

Výsledek? Po 10 letech a 37 dnech má na účtu 288 710 Kč. Celkový výnos 35.868 Kč. Roční zhodnocení 2,48 % ročně. A to v portfoliu převládaly dluhopisy, velmi málo akcií.

Tak tolik jeden příběh, který může být zopakován, stačí “drobná” změna v mentálním nastavení a přijmout pár faktů o pravděpodobnosti…

A jak ustály fondy krušný rok 2020:

Kolik vydělaly fondy v roce 2020 i přes veliký šok v podobě pandemie?

Výnosy smíšených fondů v roce 2020, zdroj u tabulky níže.

Zdroj: článek Martina Mašáta: Zhodnocení podíl. fondů za rok 2020: Fondy Partners stále štikou trhu. Odkaz zde.

Kolik mají Češi v podílových fondech? V roce 2020 to bylo 590 mld., v roce 2021 to bylo o 104 mld. více, tedy 694 mld.

Z článku na Seznam.cz z 22.9.2021: Češi rekordně investují do fondů. Na co dát pozor, pokud chcete začít. Odkaz zde.

A co vy? Jaký je váš poměr, kolik toho prosázíte vs. investujete?

Další související články:

Radio Kiss: Co klienti nejčastěji řeší? Jak zhodnotit peníze v době koronaviru?

Pravda o inflaci. Aneb 5 důvodů, proč nebohatneme.

ČT: Proč si spoříme na penzi a nechceme být nad inflací? Zvyk nebo nevědomost?

Kde ne/investovat do nemovitosti: Praha, Ústí nebo Chomutov?