Rozhovor na radiu Kiss. Moderátor radia Kiss Martin Hovorka.

Moderátor radia Kiss Martin Hovorka. Téma: Jak zhodnotit peníze v době koronaviru.

  1. Patříte k renomovaným finančním poradcům. S čím aktuálně nejvíce pomáháte svým klientům a s čím se na vás nejvíce obracejí?

Nejčastěji lidé chodí s jednotlivými věcmi – tzn. řešení hypotéky, pojištění nemovitosti nebo životní pojištění, stavební spoření pro děti, řešení penze apod. Je to však jako u zubaře, za kterým jdete když vás bolí zub – také vám zkontroluje všechny. Proto řeším nastavení kompletního finančního plánu – tzn. nepřeplácet na pojistkách, nastavení bezpečné hypotéky, nadinflační tvorba rezerv, optimální využití státních příspěvků. Ale asi nejčastěji ukázuji klientům to, že si prožírají svou budoucnost (žijí si nad poměry).  Také radím majitelům firem, jak nastavit finanční firemní benefity – tzn. nelít do drahých životních pojistek, ale do penzijka.

  1. Jaký případ jste konkrétně s klientem řešil?

Třeba v pondělí přišli noví klienti, že by si rádi koupili vysněný byt s terasou v Holešovicích. Zda a jak nastavit hypotéku, kolik vlastních peněz do toho dát, jakou si nechat rezervu apod.  – hledali optimální varianty, jak to vyřešit co nejlépe. Nebo zda si do začátku koupit menší byt…Bavili jsme se o tom, jak udělat, že hypotéku splatí o 10 let dřív garantovaně. Nebo vzhledem k tomu, že jsou mladí a řeší to včas, jak se přiblížit k finanční nezávislosti…To je zaujalo

To opravdu jde, být finančně nezávislý pro normálního člověka?

Překvapivě ano. Když máte dostatek let, disciplínu a vědomí, co máte udělat. Př. máte výdaje 30.000 Kč měsíčně. Pokud budete mít majetek (investiční byt, podílové fondy, dividendy, pronajímat pole, atd.), který vám generuje 30.000 Kč měsíčně, pak můžete prohlásit, že jste finančně nezávislý – na státu a státní penzi či na zaměstnání/nezaměstnání…

 

  1. Podle čeho by si lidé měli vybírat svého poradce? Jak moc podle vás záleží na tom, aby si spolu poradce s klientem tzv. „sedli“.

Osobně hodně dávám na reference, zkušenosti a proaktivní osobní přístup. Chtěl bych někoho, kdo má nadhled a taky humor. A když je průšvih, bude ho řešit se mnou. Třeba právě ti pondělní klienti přišli na základě toho, že na mě našli kvalitní reference na Googlu…

  1. V dnešní nejisté době je důležité, aby lidé měli ideálně co nejvíce naspořeno. Kolik by to asi mělo být? Jak si ideálně rozložit své finanční rezervy?

Záleží, v jaké jste situaci, jestli podnikáte nebo jste zaměstnaný ve státním či soukromé firmě. Min. na 3 měsíce výdajů, lépe na 6 měsíců… Častá chyba je, že lidé plánují max. dovolenou, ale už neplánují výdaje, které přijdou (opravy/výměny spotřebičů/aut apod.). A už vůbec neřeší dlouhodobé rezervy. Vše se nedá naplánovat, ale můžete být připraven buď dobře, skvěle nebo vůbec.

Kdybyste chtěli sami sobě nastavit správné finanční míry, tak jednoduchá formulka finanční stability je mých oblíbených 10/20/30/40. 10 % z příjmu do rezerv (spořící účet) na jednorázové výdaje, u kterých je zřejmé že přijdou- rozbitá pračka, auto, dovolená, škola v přírodě apod. 20 % z příjmu do dlouhodobé rezervy (investice, penzijko, stavebko, atd.). Maximálně 30 % do bydlení (energie včetně hypotéky) a maximálně 40 % do spotřeby, na složenky apod. 

  1. Letos na jaře výrazně klesly trhy. Byla tedy příležitost výhodně zainvestovat. Co jste v té době radil svým klientům? Co byste radil v oblasti investic aktuálně?

Propad 35 % byl obrovská příležitost, na kterou se čekalo od roku 2009. Propady byli zapříčiněny panikou. A panika vždycky opadne… Takže jsme přilévali peníze do akciových fondů – dnes jsou tyto fondy o 35-50 % výše než v době největších propadů. Ale nikdo nečekal, že to bude mít tak rychlý návrat. Moje doporučení bylo během 6 měsíců nalít částku, kterou měl klient k dispozici navíc, někdy 30 tis., někdy 500 tis.

Aktuálně doporučuji kupovat pravidelně – pokud přijde další propad, tak si tím zajistíte, že koupíte ve slevě. Když přijde propad nad 10 % a více, pak zase může mít smysl přilít jednorázové prostředky do akciových portfolií. Důležité je nezůstat dlouho mimo trh, promeškají se největší růsty…

  1. Ve financích se pohybujete už dlouho. Proč jste se rozhodl začít podnikat ve finančním poradenství? Co vám kariéra ve financích dává a co je naopak náročné?

Začínal jsem po krizi 2009, trochu z nouze ctnost. Přilákala mě velká příležitost vzdělání – naučit se komunikovat, prezentovat sebe sama, vždycky mě bavilo radit. A mít přehled ve svých osobních penězích – zkrátka mít to správné KNOW-HOW. Odkojen Kiosakyho cash-flow kvadrantem – přesun na pravou stranu. Třeba nikdy by mě nenapadlo, že budu jednou mluvit v rádiu nebo TV s krásnými moderátorkami…😊. Nebo na konferenci telefonního guru Míry Prince pro 300 lidí.

A co je náročné? Vyžaduje to energii, nic nedostanete zadarmo, vše si musíte odmakat. Ale to je to, co vás posílí a zastabilizuje na krizové situace…

Pokud chcete nakopnout své životy a mít možnost rozjet kariéru s inovátorem a lídrem trhu, zapněte Google. Připravujeme mimochodem banku, takže bude otevřena řada podnikatelských i zaměstnaneckých pozic. Informovat se můžete na webu Partners v sekci Kariéra.

Děkuji za rozhovor :).

 

Natáčeno na Vinohradech v radiu Kiss, 23.9.2020.