Některé věci byste do dětí v deváté třídě neřekli. Třeba to, že je bude bavit bavit se o penězích a jak je udržet… Snad to nebylo jen tím, že se “ulily” z běžné výuky občanské výuky.

Související typy na finanční gramotnost. Dále článek Co naučíte děti kapesným?

Během pěti seminářů koncem roku 2018 jsme prošli rodinné finance, dobré a špatné úvěry, finanční produkty a investice. Bavili jsme se například o tajemství milionářů, co žere naše peníze, kdy se vyplatí nájem nebo hypotéky apod. V poslední shrnující páté lekci jsem dal studentům speciální úkol. Zajímalo mě, co si z předchozích lekcí odnesli. Rozdělili se do skupin a mohli si vybrat ze tří témat:

Iva Pazderková a “Klín klínem”

1/ Vaše kamarádka se chová jak blondýna z videa “Blbá blondýna a vytloukání klínu klínem”. Co byste kamarádce poradili, aby nespadla zbytečně do dluhů?

2/ Máte nadějného talentovaného kamaráda/ zpěváka nebo sportovce, který se chová jako Michael Jackson nebo jako 8 z 10-ti fotbalistů Premier League. Co byste mu poradili?

3/ Vaše teta je pracovitá uklizečka s nízkým příjmem. Jak byste z ní udělali milionářku?

Zpětné vazby od studentů na cyklus lekcí o finanční gramotnosti na ZŠ Odolena Voda 2018 najdete zde. Další články z roku 2017 a 2016 nebo z ČVUT.

Jak si s tím děti poradily vidíte na následujících obrázcích

Na konci hodiny studenti prezentovali výsledky mého snažení. Nejvíce je zaujala “Blbá blondýna” a fotbalisté Premier League. Zároveň jsem viděl, co se mi jim povedlo předat a na čem musím ještě zapracovat. Např. vysvětlení akciového trhu nebo volit vhodnější příklady na vysvětlení investičního trojúhelníku (výnos, riziko, likvidita). Nepožívat příklad Jardy Jágra jako investice, neboť je to investice nesnadno opakovatelný…

Jak učit děti práci s penězi?

1) Dávejte jim kapesné. V budoucnu budou lépe umět pracovat s penězi.
2) Učte přemýšlet o penězích jako o energii. Hlavně jim nedávejte do hlavy klišé jako  Peníze jsou špinavé, bez práce nejsou koláče apod.
3) Dávejte jim příklady, aby pochopili hodnotu peněz. Lego stojí jako nákup v Lidlu na týden. A to nejtěžší: Jděte jim vzorem! Většinou totiž vaše chování v dospělosti budou kopírovat.

Společná fotka budoucích milionářů – 9. třída ZŠ Odolena Voda

Související témata

Kam s penězi pro děti. Co má smysl a kudy cesta nevede? Článek pro časopis S dětmi v Praze.

Jak rodiče mohou podpořit své děti? Rozhovor pro ČT.

Proč se partneři nejvíc hádají? Jak vytvořit rezervu během rodičovské? Rozhovor pro ČT