Spousta zajímavých otázek od diváků na téma “Kde nám utíkají peníze?”

Záznam chatu ze čtvrtka 14. března. Video záznam zde. Zápis rozhovoru zde.

ANTIMONY: „Lze zcela zabránit tomu, že utíkají peníze?“

Jaroslav Gall: „Ano! Je to jako když jste na lodi, do které teče a pomalu se potápí. Vy jste kapitán, co uděláte? Nejspíš nastanou 4 fáze: 1) Sezvete posádku, nejdříve najdete a ucpete díry, pak 2) vyházíte nepotřebné harampádí z podpalubí, 3) Pak si určíte směr k přístavu, kam chcete plout a pak 4) napnete potřebné plachty. S rodinným rozpočtem to je velmi podobné. 1) Sezvete rodinu a uděláte si soupis příjmů a VŠECH výdajů. 2) určíte ty výdaje které nutně nepotřebujete přestanete za ně utrácet, 3) řeknete si s rodinou, jaké výdaje vás v budoucnu čekají a co byste si chtěli dopřát, za 1 rok, za 5 i za 20let. Pak nastavit pravidelné spoření/investování, aby jste se ke svým cílům mohli v budoucnu dostat… A pokud nejste vy tím finančním kapitánem rodiny, tak si nějakého najměte. Výdaje za něj budou určitě nižší, než riskovat stres nebo bankrot rodiny (potopení lodi), když přijde nějaké větší bouře na vaše finance…“

ANTI: „Kde nejčastěji utíkají peníze?“

Jaroslav Gall: „Nejčastěji to jsou DENNÍ MIKRO VÝDAJE. Tady 50-ti korunka, tuhle 100ka, … Cukr, káva, limonáda, čaj, rum bum…To je denně 150 Kč, měsíčně 4500 Kč, za 10 let je to 540 tis.! A to nepočítám žádné úroky. To už je lehčí rekonstrukce nebo auto! Jaké jsou ty vaše mikro výdaje? Je některý z nich, který byste dokázali snížit? A 4500 měsíčně si dávat stranou? (hned po výplatě, nečekat na konec měsíce…)“

Hana: „Dobrý den, jak moc nám utíká energie, když sledujeme dvě televize.? Je úspornější poslouchat rozhlas rozhlasovém příjmem nebo přes televizní příjmem?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den Hano. Nejsem energooborník, když googlím, tak TV LCD s úhlopř. 100 cm spotřebuje za rok 1200 Kč. Pokud to chcete vědět, pořiďte si měřič energie. Ale troufnu si říct, že tam vám výdaje neutíkají… Napadá vás ještě jiná položka? Máte vešekeré své výdaje sepsané?“

ANTICYKLON: „Jak se připravit na situaci, kdy utíkají peníze?“

Jaroslav Gall: „Sepsal bych si: 1) přehled všech měsíčních výdajů, 2) přehled všech jednorázových výdajů. 3) sečíst, kolik utratíte za rok. 4) Vydělit 12ti. a máte SKUTEČNÝ MĚSÍČNÍ PŘÍJEM. 5) Sepsat si očekávané výdaje na tento rok. 6) Sepsat si očekávané/chtěné výdaje na tento život….Ad 4: je to max 70% vašich příjmů? Tudíž můžete 30% dávat stranou? Pak vám peníze utíkat nebudou a když přijde větší nečkaný výdaj, budete na něj snáze mít a zvládnete to snázeji… A budete si moci snázeji splnit plány z bodu 6…:)“

Lucie: „Dobrý den, jak ušetřit když jsem si sečetla za co utrácím a není už kde ušetřit ( kdysi možná, ale teď ne když vše tak zdražilo ). Na dětech šetřit nechci. Ale chtěla bych si dělat rezervu.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Lucie, jste ve složité situaci, živit sebe a děti není lehké. Ovšem platí ten příměr k potápějícící se lodi. Po tom zdražení je čas nasadit kapitánsksou čepici, svolat posádku a udělat krizový plán… Děti jsou pririta, ale víte jak to v letadle, nejdřív rodič, pak dítě. A pokud vy nebude myslet na rezervy rodiny, protože dítě “potřebovalo” nebo lépe řečeno “chtělo” něco, co mu udělá radost a vám nezbyde na rezervu, až vaše dítě bude nemocné a vy budete mít menší příjem… Je to možná těžké pro vás to slyšet/číst, ale vlasntě tímto přístupem ohrožujte ekonomiku vaší rodiny… Já osobně se svými dětmi rozebírám, proč jime některé věci, které chtění nechci pořídit.“

Petr: „Dobrý den, mluvíte hodně o spořicích účtech, ale ty dnes již nevydělávají peníze. Založeni účtu něco stojí, inflace, popř. rušení toho účtu. Investoval jsem do investičního zlata. Máte ještě nějaký tip?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Petře. Spořící účty stále generují 5-6 % ročně. Máte však pravdu, že sazby spořících účtů budou klesat se sazbou ČNB. Zlato, promiňte, nevnímám jako investici, ale bezpečnostní pojistka pro situaci nějakého armageddonu, zlato negeneruje výnos. Investiční životní pojištění taky není investice, to je pojistka… Kde tvořit rezervu dlouhodobě – za mě funguje optimálně tzv. smíšené portfolio – mix dluhopisového, nemovitostního a akciového fondu. Neupřednostňuje žádné aktivum, tudíž v případných poklesech některé za aktiv zůstane na své hodnotě. Pokrývá to dlouhodobě inflaci, nikdo vám to nezcizí (což je možná nejdůležitější vlastnost) a v případě nutnosti jsou peníze do 14 dnů k dispozici…“

Mila: „Dobrý den, dříve jsem hodně utrácela ,ale nyní v pokročilém věku si schovávám účtenky z obchodu, každý měsíc sečtu, vidím kolik jsem utratila za potraviny, pak položka za bydlení a nutné léky. Mám finance pod kontrolou, mám jich málo ale ještě ušetřím. Dělám to dobře?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Mílo. Děláte to skvěle, opravdu, tímto stylem víte, jak jste na tom, a kolik si měsíčně můžete dovolit nějaký nadstandardní výdaj, který je pro Vás emočně důležitý. Klobouk dolů před tím, že jste dokázala změnit svůj návyk utrácet na návyk mít peníze pod kontrolou…:)“

Renáta: „Dobrý den pane inženýre, nemám dotaz, ale chci Vám moc poděkovat, za super vysvětlení ohledně financí!“

Jaroslav Gall: „Renáto, moc děkuji za kompliment, to mě těší! :) Ať se Vám daří…“

Linda: „Dobrý den, mám problém. Chtěla jsem si koupit bydlení, ale nestihla jsem to před zdražením. Je mi 60 let a nemám odpracované roky do důchodu, chybí mi 18 let, důchod asi nedostanu a bydlím v nájmu. Žiji z našetřených peněz, nepracuji. Mám více financí, než banka pojišťuje, mám je na spořícím účtu a bojím se je dát jinam. Neplánuji teď koupi a výdej. Co Vy myslíte, že s tím mám dělat? Děkuji.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Lindo. Vlastní bydlení je nyní opravdu o dost méně dostupné než dřív. Skvělé ovšem je, že máte rezervu. Pokud je dostatečná na to, že pokud Vám např. 4% z oné rezervy pokryje roční výdaje, pak peníze můžete mít uložené ve spořících a investičních instrumentech (bezpečně nastavených, pokrývajících inflaci) a žít krásný život klidně v nájmu. Vlastní bydlení znamená starosti, zvýšené náklady a hlavně byste se zbavila své bezpečnostní rezervy! Takže v tomto věku už ta priorita vlastního bydlení nemusí být tak silná. Protože až Vám bude 70 nebo 80, budete mít možná jiné bytové potřeby než dnes…“

Katka: „Dobrý den, co mám dělat se staruchem, který nemá potřebu většího výdělku, ba naopak nosí čím dál menší výplaty a odmítá to řešit. Děkuji“

Jaroslav Gall: „Zdravím Katko. 1) Když by Vám chodilo 50 tis. byla byste s ním? Pokud ano, tak svolejte poradu na kapitánský můstek, že takhle žít už nechcete nebo nemůžete. A sdílejte mu jak se cítíte, že hrozí, že v budoucnu nasednete na jinou loď… 2) Kacířská otázka: A proč jste závislá na jeho výplatě, nezbavujete se trochu odpovědnosti a neházíte to jen na pana “starucha”? ;)“

Naďa Závodná: „Mám 15000důchodu jak ušetřit?“

Jaroslav Gall: „Paní Závodná, to opravdu není lehké. Bez rezerv v důchodovém věku je nelehké fungovat… Pokud rezervy máte, pak je to dobré a máte klid. Pokud nemáte, pak 10 % z příjmu dát stranou na budoucí nečekané výdaje. Nebo rodina, nebo sdílet některé výdaje/bydlení?“

Adéla: „Dobrý den, kolik prosím stojí Vaše poradenství? Myslím jednorázové, ohledně správného nastavení rodinného rozpočtu. Děkuji“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Adélo, ozvěte se na můj telefon, když vygooglíte mé jméno, tak ho najdete. Něco vymyslíme…Stačí takto? Jaroslav“

Vítek Charuza: „Dobrý den Prosím proč mě nechtějí uznat dobu invalidity 3 stupně do důchodového věku?? Praha to uznává ovšem ČSSZ Prostějov tvrdí že se to nepočítá když jsem nic nepobíral. .Jinak už bych měl invalidní důchod. Momentálně jsem invalidní stupeň 1 již na pořád a pracuji ale již to nezvládám .. Co s tím. Děkuji za odpověď. Patová situace. Charuza“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, pane Charuzo. Je třeba se odvolat, požádat o revizi posudku, požádat znalce. Je to trochu boj, ale pokud opravdu už pracovat nemůžete, a inv. důchod prvního stupně nestačí, tak bude třeba zvednou váš prapor a vyrazit bojovat… Bude to stát úsilí, možná i peníze za posudek, ale nic jiného vám nejspíš nezbude… Držím palce!!“

Jana: „TO JSOU HEZKÉ ŘEČI,ALE JENOM NA POSLOUCHÁNÍ VE SKUTEČNOSTI JE REALITA TVRDÁ BĚŽTE NAKOUPIT NA OBĚD MÁTE POCIT ,ŽE POKLDNÍ Š0ATNĚ MARKUJE NEVĚŘÍTE VLASTNÍM POČTŮM.JSEM V DŮCHODU A SAMA.NEZNÁM KOUPIT SI KNIHU DIVADLO MÁM RÁDA ,ALE NEMŮŽU JSI TO DOVOLIT.PŘED INFLACÍ TO JEŠTÊ ŠLO ,TEĎ NE.LITUJI RODINY S DĔTMI.VŠUDE JSOU LÁKADLA PRO DĔTI ,HRY,HERNIČKY,KROUŽKY.TY DĔTI SE TÍM I ROZVÍJÍ TAKŽE TO NENÍ ZBYTNOST.PŘITOM PŘI VAŠÍ TEORII TO NENÍ ŽIVOT.“

Jaroslav Gall: „Zdravím paní Jano, to zdražení, které nastalo je opravdu nepříjemné a dotklo se životů nás všech, žiju ve stejném světě jako Vy. To že je život těžší s Vámi naprosto souhlasím. Rodiny s dětmi zažívají ekonomické peklo… Věřte nevěřte, sám jsem zažil dost těžká ekonomická období. Vše co sdílím, mám ze svého života nebo z příběhů mých klientů – snažím se scuknout své know-how, které jsem nabyl za 14 let své profese… Jestli to pokládáte za teorii, v tom vám nemohu zabránit… Hodně štěstí!“

Ivana Marečková: „Kde najdu seznam spolehlivých kapitánů, ze kterých bych si vybrala toho svého? Kolik přibližně kapitán požaduje za své služby?“

Jaroslav Gall: „Zdravím Ivano. Jsou kolem Vás, jen se rozhlédnout. A rozhodnout se nějakého najít. Nebo se mi ozvěte na telefon/emailu, dám Vám pár typů na několik finančních kapitánů, které znám, kterým bych důvěřoval, že Vás nasměrují do přístavu, kam potřebujete…“

Andrea: „Dobrý den, můžu se zeptat, co vše by měl člověk mít sjednané. Když mám spořící účet, Majetkový účet, Terminovaný vklad. Děkuji.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Andreo. Je fajn, že se snažíte s přebytky pracovat a zhodnocovat je. Záleží, v jaké jste životní fázi. Jestli jste ekonomicky aktivní, v plné síle a máte do penze 30 let, nebo v nějaké jiné. Za mě je dobré mít mix, a zjednodušeně řečeno tři hromádky: 1) KRÁTKODOBÁ, 1-2 roky (spořící účet, termín. vklad, repofondy), 2)STŘEDNĚDOBÁ, 2-6 let (stavebko, dluhopisový fond), 3) DLOUHODOBÁ: penzijko, nemovitostní a akciové fondy. Jednoduché a bezpečné portfolio. Nově můžete využít i tzv. DIP, dlouhodobý investiční produkt a snížit si daň. základ až o 48 tis. ročně. U investic začít opatrněji, mohou kolísat, záleží však na Vašem postoji k riziku….“