“Máte dlouhodobě pocit, že ač vyděláváte slušně, nebo podle vás dostatečně, přesto vám příjem nestačí a peníze se stále ztrácejí, a nedostávají? Jaroslav Gall nám dnes poradí, jak tomu zabránit a vyzbrojí nás několika zásadními radami…” Uvádí rozhovor sympatická moderátorka ČT Sama doma Martina Vrbová 14. března 2024.
Rozhovor si můžete pustit ze záznamu zde (35. minuta). Chat s diváky zde. Příprava na rozhovor níže:
ČT: V čem je tedy hlavní problém, když to není ve výši příjmu? Je to v tom, jak s penězi nakládáme?
Jaroslav Gall: Hlavní problém je, že nám někdo dá peníze do ruky, tam to začíná… Je to jako sirky v rukou dítěte – z počátku vládne nadšení, ale na konec to může být celkem slušný požár… Představte si, že jste na rautu. Ovládnete se, a sníte jenom obvyklou porci, nebo sníte tři hlavní porce a čtyři dezerty plus tři dvojky vína? Jakmile máme v ruce více peněz než potřebujeme, dochází k obžerství… Tudíž jediná cesta je peníze první den po výplatě odevzdat. Manželce, tchýni nebo finančnímu poradci… ;)
ČT: Snadno podléháme pocitu, že stačí jen vydělávat, proč je důležité mít v penězích pořádek, a co to doslova znamená?
JG: Nepořádek, přesněji řečeno bordel v penězích znamená, že netušíte, za co utrácíte a proč máte na konci měsíce nula korun na účtu. Bordel v penězích znamená, že nevíte, proč si platit pojistku na byt nebo dům, proč spořit na dřívější splacení hypotéky, na penzi, na vzdělání dětí…Ono to nějak dopadne… Stoprocentně to nějak dopadne. Ale ne vždy ve váš prospěch…
Shrňme si, co znamená pořádek v penězích:
- Máte přehled za co utrácíte (sečtete úplně všechny výdaje za rok a vydělíte 12ti měsíci)
- Krátkodobá rezerva vám chodí OKAMŽITĚ trvalým příkazem MIMO běžný účet
- Dlouhodobá na spořící a investiční hromádky
- Nechodíte moc často na raut :)
- Nekupujete každou věc, kterou potkáte po cestě z práce, na nákupech nebo na výletě
ČT: Základem je mít přehled nejen o příjmech, ale především o výdajích, často nám peníze utíkají, o jakých situacích mluvíme ?
JG: Největší průšvih jsou denní mikro výdaje. 50 korun tam, 100 korun sem = 150 Kč * 30 = 4500 Kč měsíčně! = 54 tis. ročně = 540 tisíc korun za 10 let. To už je na rekonstrukci bytu nebo slušné auto…
ČT: Jak nejlépe mít výdaje pod kontrolou, proč je dobré si je například zapisovat, na co při zpětné kontrole často přijdeme ?
JG: Na zajímavé věci. Že vlastně “nic” nekupujeme, a přesto utratíme měsíčně víc, než kdysi naši rodiče za rok.
ČT: A pokud si uvědomíme, že ten který výdaj byl zbytečný, asi si příště rozmyslíme, zda opět tak rychle peníze vydáme za něco, co jsme zjistili, že nepotřebujeme ?
JG: Některé věci se hodně rychle zapomínají! Kocovina a zbytečně vyhozené peníze… V tu chvíli jste měli pocit, že ty dvě piva jsou v pohodě. A najednou jich je šest…
ČT: Nejčastěji utíkají peníze, když se rozhodujeme například při nákupu bez rozmyslu, plánování, pro tu okamžitou radost, ta je sice v ten okamžik příjemná, ale čeho nás zbavuje ?
JG: Vezměte si, že přijdete o zub. Dostanete pukem jako já, a zub v čudu. Implantát čtyřicet tisíc. Nebo si tam radši necháte díru v ústech? A nebo si vezmete úvěr na čtyřicet tisíc?
ČT: Čím si vytváříme klid a jistotu, kolik je doporučené procento z příjmů odkládat na spoření ?
JG: Když vaše dítě jede na kole s helmou nebo bez, liší se vaše pocity? Nebo když jedete na dovolenou a máte v kapse eura plus na kartě připravených padesát tisíc korun, kdyby se pokazilo. Nebo když jedete s prázdnou kapsou a doufáte, že se nic nevyvrbí….
ČT: Ale častým argumentem je, je téměř s penězi nevyjdu, jak tedy odkládat, když není z čeho ? Jak najít systém, disciplínu, jak získat kontrolu nad výdaji ?
JG: Tak si představte, že jste na postupně potápějící se lodi a břeh daleko– půjdete řešit/tmelit díry v lodi nebo stát na palubě, nadávat na počasí a stavitele lodi? Co by udělal kapitán v takové situaci? Svolá posádku, ucpou se velké i malé díry, napnou se plachty a vyrazí se smluveným směrem…
A pokud se vám nedaří být kapitánem své finanční lodi, tak požádejte partnera nebo si najděte někoho, kdo má zkušenosti s řízením rodinných financí…
ČT: Pokud o výdajích mám skutečný přehled, a utrácí plánovaně a s rozmyslem, je proto snazší najít finance ke spoření ?
JG: Tak anebo začněte obráceně. 20 % dejte nejdřív stranou a sledujte, co to s vámi udělá. Trpíte? Pak to snižte na 15%. Trpíte? Pak snižte na 10 % ale méně už ne.
ČT: Co je nouzový fond, proč je důležitý, a k čemu je prioritně potřeba, zajistí nám také potřebný klid?
JG: Nouze rozhodně není, že potřebuju nutně nový kožich nebo nutně jet na Maledivy. Nouze je, když se porouchá auto a bude to stát padesát tisíc. Vyhodí vás z práce bez zlatého padáku. Nebo snad znáte někoho, komu se nepřihodil nějaký nečekaný výdaj? Tzn. jednou něco přijde, jen nevíme kdy a kolik. Na to je nouzový fond…
ČT: Jak v tomto duchu vychovávat děti, k čemu je vést a učit, dejte nám rodičům rady, jak děti naučit disciplíně, aby ani jim z kapesného neutíkaly peníze, aby se i ony naučily si dělat rezervy na větší výdaj, dárek pro někoho blízkého ?
JG: Jste jejich trenér. Když žák vidí svého trenéra kouřit, pít tři piva denně a nezvládne uběhnout ani kilometr a svým svěřencům vypráví o zdravé výživě…
ČT: Můžete tedy krátce shrnout body pro to, aby se peníze neztrácely, a měli jsme je pod kontrolou ?
Udělal bych to, co by udělal finanční kapitán vaší lodi:
- Svolá posádku a řeknou si co se děje a domluví se na postupu (říci si v rodině, jaká je finanční situace)
- Ucpou největší díry, pak ty malé (tzn. udělat si kompletní přehled výdajů)
- Vyhází se krámy z podpalubí (tzn. výdaje, bez kterých můžeme žít a nutně nepotřebujeme k životu)
- Domluví se, do kterého přístavu poplují (jaké plány má rodina na následujících 5/10/20 let, co si chtějí splnit?)
- Napnou plachty a vyrazí (nastaví se spořící a investiční plán, který trvalým příkazem odchází z účtu 1 dne po výplatě)
A další otázky můžete klást Jaroslavovi vy diváci, prostřednictvím chatu, děkujeme.
*Tento text je příprava na vysílání, není přepisem. Obsahuje o něco více odpovědí, než v přímém přenosu. Děkuji za pochopení.
Záznam si můžete pustit zde.