Rozhovor Sama Doma, 23.5.2018

Jakým způsobem ideálně se zabezpečit na to aby si člověk mohl užít rodičovskou dovolenou doma se svým dítětem co nejdéle. To bylo hlavním tématem dalšího rozhovoru v televizním pořadu Sama doma [SD]. Moderátorkou byla Jana Havrdová.

VIDEO ZDE

[SD] Patří dvouleté dítě do školky? To myslím, že je otázka, která v řadě rodin a nejenom v generaci rodičů, ale také prarodičů, vyvolá obrovské debaty. My si na toto téma dnes povídáme s Jaroslavem Gallem. Vy máte za sebou výzkum, který reaguje na návrh zákona (je to skutečně zatím návrh, takže se uvidí, jak to nakonec dopadne), který mluví o tom, že od roku 2020 by dvouleté děti nastupovaly do školky.

[JG] Naštěstí je to opravdu návrh, ty debaty jsou široké. Myslím, že pro děti je důležité, aby byly v láskyplném prostředí, a to je to zásadní, a jestli budou v rodině nebo v nějakém školském systému, to je další věc.

[SD] Česká republika je ve světě výjimečná tím, jak dlouho mohou maminky zůstat doma na mateřské dovolené, kdybychom to srovnali s Amerikou, s Belgií a s dalšími velkými zeměmi západního světa, tak je to nadstandardní. Zajímavá je diskuze s maminkami, které v tom žijí venku, které to berou jako normu a není na tom nic špatného a my se tady tomu hrozně bráníme, že by třeba už dvouleté dítě mohlo jít do nějakého zařízení, přitom já jsem taky sama byla v jesličkách jako miminko, sice pár měsíců, ale byla. Tak na co jste se ptali ve vašem výzkumu?

[JG] Ptali jsme se na to, jak rodiny vnímají své finanční situace, když mají děti a jak to na ně působí a jaké tam jsou tlaky na maminky, aby šly do práce.

[SD] Jsou právě finance hlavním důvodem, proč se maminky vrací do práce?

[JG] Je to nejčastější důvod – finanční tlak. Ta rodina pociťuje propad příjmů a je tam snaha co nejdříve aby ta maminka šla do práce a zvýšil se příjem rodiny.

[SD] Vy jste se ptali také na to, jak tlačí okolí nebo kdo z okolí tlačí?

[JG] Tak 40% maminek chce jít do práce, aby si ulevily právě od těch maminkovských starostí. 60% je spíš důsledek tlaku okolí. Nejčastěji jsou to samozřejmě partneři/manželé (36%). Pak rodiče (22%) a pozitivní věc, že až třetí jsou tchyně (19%) takže nejsou nakonec až tak špatné, jak se o nich někdy mluví. 

    

[SD] Jde o to, co je tedy dobře. Jestli jít do práce a dát dítě do školky nebo naopak. Vy tady hodnotíte, že tchyně netlačí, protože chtějí, aby byla maminka s dítětem doma, což třeba pro maminku, která nechce být s dítětem doma, může být tlak.

[JG] Je to hodně individuální. Důležité je, aby matka i dítě byly s tím co nejvíce ztotožněny a maminka to cítí asi nejsilněji, co je dobré, jestli si potřebuje opravdu odpočinout, na pár hodin přijít na jiné myšlenky a i se možná pak na to dítě více těší a to dítě zase zažije jiné prostředí, je s jinými lidmi a když je tam ta láska a láskyplné prostředí, tak to nemusí být na škodu.

[SD] V každém případě o láskyplné prostředí, o to nám jde, aby bylo doma. A vy pro nás máte výsledky jedné z otázek, kdy vlastně finance bývají jedním z hlavních problémů nebo hlavním problémem při hádání se doma.

Proč se partneři nejčastěji hádají?

Dle průzkumu MindeBridge z 2/2018, Jak domácnosti vidí rodinné, finance, pracovní, osobní a jiné životní oblasti? Přijde jim snadné získat bydlení? Proč? Za codomácnosti utrácejí a dávají si lidé předsevzetí?

[JG] Je to tak, nejčastějším důvodem hádky jsou bohužel finance, finanční situace a peníze a až potom je to třeba výchova dětí, jiné názory, pomoc v domácnosti a tak dále. Takže opravdu finance jsou častým tématem vášnivých rodinných diskuzí.

[SD] To znamená lépe, když půjde maminka na pár hodin do práce, ale bude méně hádek, by se dalo odvodit.

[JG] Je to tak. Dokonce i z průzkumu vyznělo, že čím starší děti jsou, tak tím méně hádek o finance je. Ten psychický tlak, když je dítě malé, tak je opravdu veliký.

[SD] Takový ten klasický model, že vlastně maminka zůstává na plný úvazek doma na čisté mateřské dovolené, její příjmy z práce jsou mizivé, velmi malé nebo velmi snížené, tak to je prostě situace, která není komfortní pro řadu partnerů.

[JG] Je to pravda, oba jsou vlastně frustrováni, maminka, že je celou dobu doma a tatínek cítí tlak na vydělávání peněz a snaží se a ta spokojenost tam chybí. Proto ty hádky jsou časté.

[SD] Pokud bychom tedy vzali jako důležité, že je třeba být doma s dítětem dlouho a chceme se vyhnout těm finančním hádkám nebo hádkám o finance, tak co je řešením?

[JG] Může to být jednoduché, záleží, v jaké jste situaci. Buď jste se teď dozvěděli, že čekáte rodinu a tím pádem je pozdě na tvorbu rezervy, s tím už se moc neudělá, takže pak je tlak na tatínka, aby vydělával více peněz, aby ty výdaje, které stoupnou, dokázal pokrýt on ze svého příjmu.

[SD] Ano, anebo si budu šetřit.

[JG] Ano a tady mám vlastně příklad, kdyby maminka brala 23.000 Kč, šla by na dvouletou mateřskou, zjednodušeně 11.000 Kč, tak je tam propad 12.000 Kč měsíčně. Když to vynásobíme 12 měsíci tak ročně v rodině bude chybět 144.000 Kč a buď je máte, nebo ne. Když je máte tak budete víc v klidu nebude tam ten tlak. A když máte tu situaci, že víte o tom, že jednou to nastane, když vám je 25, tak pravděpodobně víte, že jednou ty děti budou, takže ta tvorba rezervy je velmi důležitá a vlastně jednom 2.400 Kč po dobu pěti let, tak vytvoříte tu roční rezervu.

[SD] Vy jste tu udělal ještě jeden takový zajímavý příklad, kdybychom si odpustili každý den jedno Latte za 50 korun…

[JG] Dostávám hodně otázek – jak to mám tedy udělat, kde mám vzít ty peníze, kde mám ušetřit… A je to hodně o vašich závislostech, já sám třeba mám rád dlouze tažený bůček, nebo pivo Ale, takže i já mám své závislosti. Takže každý si může najít to své, za co denně utrácí, často je to třeba ta káva, že jdeme do práce nebo z práce a dáme si na cestu kávu, a obyčejných 50 korun denně, když počítám 20 dní v měsíci, tak za 30 let je to 360 tisíc a nepočítám žádný úrok. Takže kdybyste to měli někde s úrokem, tak máte třeba 600 tisíc.

[SD] Takže i na takovýchto malých nákladech se dá ušetřit a člověk potom získá výrazně větší polštář finanční na to, aby mohl v klidu zůstat doma a užít si mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou.

[JG] Je to tak, ten finanční klid se projevuje do klidu do toho vztahu.

[SD] Já myslím, že velkým tématem by ta otázka, zda dvouleté děti mají nebo nemají jít do školky, byla i pro psychologii a určitě na toto téma je ještě řada diskuzí a ještě bude třeba i v Sama doma, uvidíme, jak se bude vyvíjet dál ten zákon. V každém případě, to co můžeme vzít i my z finančního pohledu, protože vy jste z finančního sektoru, tak proč tedy tvořit rezervu?

[JG] To úplně nejdůležitější nakonec je naše důstojnost. Představte si že právě nemáte peníze, chybí vám rezervy, přijde nepříjemná situace s nenadálým výdajem a musíte ten výdaj zaplatit, dostanete se do dluhů a jaký je to pocit když musíte něco udělat a nechcete, třeba i když šéf na vás tlačí s prací, kterou nechcete, je to nad rámec a víte, že prostě musíte ty peníze vydělat, tak děláte věci, které nechcete. Takže nakonec je to o lidské důstojnosti, když ty rezervy jsou, tak si můžete možná i víc vážit sama sebe, nejste pod tlakem okolí, máte větší svobodu, větší klid. 

Vlastní důstojnost je největším důvodem pro tvorbu rezervy dle Kalmana Horváta.

[SD] Takže apel na to, aby si člověk dělal finanční rezervy, aby plánoval, aby nějakým způsobem přemýšlel o své budoucnosti, když zrovna je dobře.

[JG] Ano přesně tak, to je jediná šance jak to můžete dělat. Když dobře není tak není z čeho.

Závěrečné foto s Janou Havrdovou a Martinou Vrbovou Hynkovou :).