Svět je od dob dinosaurů pořád nebezpečné místo. Jen od devadesátých let se toho ve světě událo dost katastrofického. Válka v Perském zálivu (1991), Hongkong byl vrácen pod čínskou správu (1997), podpis opoziční smlouvy (1998), konflikt v Kosovu (1999), prasknutí technologické bubliny (2000), 11. září 2001, účetní skandály ve Walt Disney a Enronu (2002), SARS 1 (2002) hurikán Katrina (2005), prasknutí bubliny na realitním trhu USA (2006), krach téměř 100 bank v USA (2009), začala válka v Sýrii (2011), vznik Akce nespokojených občanů (2011), očekáváni konce světa (2012), největší pokles ceny zlata za více než 30 let (2013), ruská anexe Krymu (2014), volba o Brexitu (2016), hrozba válečného konfliktu se Severní Koreou (2017), obchodní války a strach s růstu úroků (2018), krach jednání kartelu OPEC a SARS 2 (2020).
A přece se točí…
Přes to všechno svět tak nějak běží a nejspíš i poběží dál. A napříč těmto všem katastrofám se kola ekonomiky točí dál. I když už jsme v dalším tisíciletí, pořád pečeme a jíme housky, vyrábíme a jezdíme automobily, ropě pouštíme žilou, stále ještě používáme telefony, jíme zmrzlinu i čokoládu a pereme v pracích prášcích. Také stále jíme léky na cukrovku, půjčujeme si na auta i domy, googlujeme, objednáváme přes Aliexpress, používáme widle i jablka (Windows i Apple), sázíme sportku, platíme kartou i penězi, stále navštěvujeme i banky (a rádi)…
Jedna z nejbezpečnějších investic? Čokoláda nebo IT giganti?
Přes to všechno nebo právě pro to, věřili byste, že jedna z nejbezpečnějších investic je do silně padající akciového trhu? Slyším ty skeptické hlasy: “Zbláznil jste se, vždyť je to strašně nejisté”. Ano, je to nejisté. Ale jedna jistota tu je. Ještě se nestalo, aby po bouřce nevysvitlo slunce. Po prudkém pádu jsou totiž akcie dlouhodobě nejbezpečnější. Jednoduše proto, že dokud lidstvo existuje, těžko klesnou všechny na nulu. Pořád tu jsou ty housky, jablka, čokoláda a prací prášky… Pořád tu jsou miliardy lidí, kteří jedí, jezdí, surfují,… Zkrachují slabé a zadlužené firmy, o tom není pochyb. Většina ostatních se z toho vzmátoří nebo je někdo z konkurentů koupí. A kdo by se nechtěl stát spolupodílníkem Škofinu, Sazky, BMW, Novo Nordisk (léky proti cukrovce), SAP, Microsoft, Alphabet (Google), Shell, Suez, Veolia, Amazon, Apple, Visa, Pfeizer a podobných, když jsou ve výprodeji 30 %. Nebo dokonce 40 %?
Jak vyplývá z obrázku níže, nejmenší riziko pro jednorázové investice je právě v době poklesů.
Z pětiletého srovnání vychází o výrazně růstověji Google (vpravo) než Nestlé. Google hodnotu zdvojnásobil i přes pokles v roce 2020. Nestlé zvedlo hodnotu o 20 % za pět let. Neslté je zase stabilnější v aktuálních propadech (18% pokles), oproti Google (27% pokles).
Sestaveno 12.3.2020
Kde vzít peníze? Neprodávajete orgány. Spíš využijte zásoby z dob nadbytku.
Doba, kdy se dařilo už totiž byla. Kdo se choval jako stát a žil na dluh, ten teď nemá z čeho přikoupit. Rozhodně neprodávejte své orgány, domy ani zlaté zuby své tchýně. To si nechte na skutečně krizové scénáře.
Nyní stačí, když peníze, které sušíte na spořícím účtu, rozdělíte na tři hromádky. Hromádka 1: Potřebuji nutně na zítra, tedy na pračky, myčky, dovolené,…v horizontu 0-2 roky. Hromádka 2: auta, děti, větší dovolené v horizontu 2-5 let. Hromádka 3: Cokoliv s horizontem větším než pět let a víc.
Hromádku 1 a 2 si usušíte nízkým úrokem poměrně snadno samy na spořících účtech. Hromádku 3 už je lépe nesušit, ale zalívat a nenechat požrat dnes již opět vysokou inflaci 3,7 %? Copak nestačí, že za 5 let máte místo 100 000 při inflaci 3 % ročně na účtu o 14 000 méně? Přesněji 86.260 Kč. Takhle nějak jste si to asi nepředstavovali, že?
Vždy připraven, aneb co je 40/60?
Výhodu mají ti, co jsou připraveni a mají svých 40 % majetku v dluhových aktivech (cash, spořící účty, dluhopisy). Ti, inspirování bezpečným investováním Nobelovi nadace, nyní mají z čeho kupovat majetková aktiva (nemovitosti, akcie apod.)
Jak tedy využít propadů na akciových trzích?
Rozhodně neinvestujte jednorázově. Ale pěkně postupně během několika krátkých měsíců. “Medvěd” (klesající akciový trh o 20 %) obvykle upadne do spánku poměrně rychle a netrvá mu to ani tak dlouho.
Kam zainvestovat? V době velkých propadů rozhodně do akcií či do akciových fondů. Bezpečnější než vsadit na pár koní (akcie) může být spíše vsadit na stáje (fondy). Ve fondech koupíte akcie stovek firem po celém světě. A dokonce i těch, které neznáte. I přesto vám mohou vydělat peníze. To je jeden z receptů na dlouhodobě nadinflační výnos…
Stále máte obavy? Podívejte se, jak na to jde Warren Buffett.
Čas vše zahojí – srovnání propadů v horizontu roku, 5-ti let a 40-ti let.
Porovnání na indexu amerických akcií SaP 500, tedy pět set největších firem USA obchodovaných na burze.
Jeden rok se zdá drastický. Ano, krásné výnosy připsané během roku 2019 jsou za pár týdnů v únoru/březnu 2020 smazány.
Na pětiletém horizontu už se to tak drastické nejeví…
Na horizontu čtyřiceti let je propad na trzích začátkem roku 2020 zřetelný o poznání méně…
Jak v penzijku přehodit z rychlosti jedna na trojku?
Pokud máte stále ještě staré penzijní připojištění (transformovaný fond) investující pouze konzervativně do státních dluhopisů, tak v době krize je ideální přestup do nového penzijka, neboli Doplňkového penzijního spoření. Zde si můžete zvolit vyšší rychlost přes vyvážené a dynamické fondy a tím se podílet na zisku firem, kterým dennodenně přímo či nepřímo platíte za jejich služby. Jak může být mezi novým a starým penzijkem 416 000?.