Myslet jen na plnění svých bankovních kont nestačí. Pozor také na naplňování citových kont svých blízkých, známých či kolegů. Jak citová konta naplňuje  Steven Covey? Např. pochopením druhého člověka, dodržováním závazků, věnování pozornosti důležitým maličkostem a umět omluvit, když z citového konta čerpám (např. se k někomu chovám hrubě).

Nenechte si peníze utíkat před nosem

1) Máte stavebko? A neplatíte si ho měsíčně, ale ročně?

Pak si nastavte příkaz pro platbu už teď, ať to nehrotíte na poslední chvíli. “Dárek” od státu 2000 Kč se může hodit. Nemáte stavebko a chtěli byste ho např. pro děti? Oslovte svoji oblíbenou spořitelnu nebo zavolejte, řekneme si, kde to udělat s nejmenšími náklady. Peníze musí dorazit do stavební spořitelny do 31.12.2017.

Článek Jak spořit dětem?

2) Máte hypotéku a v roce 2018 máte fixaci?

Až rok dopředu si je můžete zamluvit dnešní sazby. Prověřte si sazby ještě než je ČNB zase dle očekávání zvedne o 0,25 procetního bodu, tak jako to udělala 2.11.2017. Př.: Zvednutí o 0,25 p.b. u 3 mil. hypo na 25 let a 7 let fixu je to 31. 332. Buď pojedete na dovolenou vy nebo váš bankéř….

Jste OSVČ a plánujete v příštím roce hypotéku? Pak to nepřežeňte s optimalizací výdajů a příjmů. Pokud chcete vědět, jak jste na tom, dá se to přesně spočítat. Jsou dvě banky, které jsou pro podnikatele vstřícnější než ostatní. Více o hypo specialitách pro OSVČ.

3) Máte rádi věci pod kontrolou?

Promyslete, co bude třeba nebo co byste rádi udělali, zažili. Mějte dobrý start, ať neprohrajete svůj zápas. Sestavte si rodinný rozpočet na rok 2018, plán na 10 a 20 let dopředu. Udělejte to ještě v prosinci, kdy budete aktivní.

Nevíte, jak na to? Věnujte pár minut myšlence na konec. A koncem prosince čekejte můj speciál na téma rozpočtu.

4) Penze na maximum

Máte penzijko nové či staré a platíte více než 1 000 Kč měsíčně? Od roku 2017 si můžete snížit základ daně až o 24.000 Kč – v případě, že platíte 3.000 Kč měsíčně. Pokud máte výrazné přebytky peněz, platili jste si méně, tak můžete peníze doposlat do 31.12.2017 – musíte tuto mimořádnou platbu oznámit penzijnímu fondu, nemáte-li sjednanou službu daňový automat.