Kdy se vyplatí úvěr ze stavebního spoření a kdy ne?
V případě, že potřebujete dofinancovat hypotéku na nové bydlení (např. když máme 90% hypotéku a potřebujeme 10% dořešit) nebo menší úvěr na rekonstrukci, řešením je vzít si úvěr ze stavebního spoření. Spořitelny nabízejí dvě možnosti úvěrů, a to úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr. Úvěr ze stavebního spoření lze získat již za dva roky po naspoření určitého procenta z cílové částky, překlenovací úvěr je zpravidla nabízen klientům ihned po uzavření smlouvy o stavebním spoření, často již od nulové akontace.
A: Překlenovací úvěr
Překlenovací úvěry jsou určeny těm, kteří zatím nesplňují podmínky pro úvěr ze stavebního spoření a je možné ho čerpat okamžitě. Je také určen k financování bytových potřeb, a pro jeho získání je nutné mít uzavřené stavební spoření. Tento typ úvěru je nabízen již s nulovou akontací. Výhodou je, že úroky z překlenovacích úvěrů lze odečítat od daňového základu. Překlenovacím úvěrem lze řešit i bydlení osob blízkých, jako jsou například prarodiče nebo vnoučata.
B: Úvěr ze stavebního spoření
Úvěr ze stavebního spoření neboli řádný je pevně spjatý s uzavřeným stavebním spořením. Vzhledem ke státní podpoře stavebního spoření je třeba pro získání tohoto typu úvěru splnit několik podmínek. Kromě podmínky již uzavřeného stavebního spoření je zde dvouletá čekací lhůta a nutnost naspořit určité procento z cílové částky (většinou 40%). Úvěr ze stavebního spoření je možné splatit mimořádnými splátkami, a to často bez sankcí. Úroková sazba u úvěru ze stavebního spoření nesmí překročit úrokovou sazbu z vkladů o více než 3% a je po celou dobu splácení neměnná.
Další články:
- Spořitelny: „Jen tak vás nepustíme“ Aneb když chcete refinancovat překlenovací úvěr se zástavou…