Situace ohledně možnosti předčasně splatit překlenovací úvěr zajištěný nemovitostí u stavebních spořitelen přetrvává – občas se najdou světlé výjimky, kdy spořitelna klienta uvolní.

Předčasné splacení překlenovacího úvěru?

Největší zádrhel spočívá v tom, že mimořádnou splátku musí odsouhlasit spořitelna, což je stanoveno ve Všeobecných obchodních podmínek. Obvykle se musíte buď rozvést, nebo umřít!

Co se často plete?

  • úvěr ze stavebního spoření
  • překlenovací úvěr
  • zajištěný úvěr

Spořitelny nechtějí pouštět klienty, kteří mají překlenovací úvěr zajištěný nemovitostí. U ostatních typů úvěrů je šance vystoupit snazší.

Příběh ze života:

František: “ Jde o to, že jsem si vzal úvěr ze stavebního spoření na byt. Byt jsem ale kvůli stěhování prodal a chtěl jsem splatit úvěr. Banka mi poslala dopis, že konstelace hvězd byla zdárná, a že tedy splatit úvěr mohu, ale s pokutou 300 000,-, protože se změnili podmínky a od roku 2014 je to 3% z celkové částky za každý rok do konce fixace. Kdybych to chtěl splatit minulý rok, pokuta by byla cca 40 000,-„ Další příběh na stránkách dTestu ZDE.

Jedinou spořitelnou, která v současnosti nemá problém klienty z překlenovacích úvěrů pouštět, je Česká spořitelna – Buřinka.

Pokud např. dofinancováváte hypotéku úvěrem ze stavebního spoření, není od věci již dopředu myslet na to, aby měl klient možnost v případě problémů či v případě peněz překlenovací úvěr doplatit.

Buřinka má navíc v nabídce velmi zajímavý  produkt Hypoúvěr, který je zatím k dispozici za úrokovou sazbu 1,95% p.a. Zajímavostí je také to, že jím jde refinancovat úvěr až 24 měsíců dopředu, a to bez sankcí! Uvidíme, jak dlouho jí to vydrží.

Máte dotaz? Napište, za něj nic nedáte!