Třetí emise státních Dluhopisů Republiky v roce 2019 přináší novinku: šestiletý protiinflační dluhopis garantující každý rok hrubý výnos 0,5 % nad inflací. Analýzu najdete na Penize.cz nebo v článku Aktuálně.cz.

Pro koho má smysl?

  • Kdo si netroufá jít do podílových fondů nebo investic
  • Kdo má již využité stavební spoření a hledá další bezpeční přístav
  • Kdo věří státu, což je starší generace. Dluhopisy využívá zejména starší generace (průměrný věk nakupujících státní dluhopisy je 57 let)
  • Pouze fyzické osoby, tedy nikoliv firmy
  • Kdo má čas zajít do banky zřídit účet a pak online nakoupit

Částky od 1000 Kč do 5 mil. Kč. Náklady na zřízení/vedení/dřívější odkup jsou nulové. Platí se jen daň z výnosu 15 %. Upisovací období trvá do 14. června 2019.

Existuje alternativa?

Tedy bezpečná investice, která pokryje oficiální inflaci? Bohužel moc ne. Spořící účty ani termínované vklady určitě ne, viz rozhovor pro Finanční myš. Jedinou alternativu vidím ve stavebním spoření, jehož čistý výnos 3,05 % ročně včetně státní podpory pokořuje inflaci také. Limit investice je však 120 tis. na 6 let a osobu.

Další možností jsou dluhopisové podílové fondy. Jejich funkci však vidím spíše v tom, že mám odložené peníze na časy, kdy přijdou propady na finančních trzích v akciových podílových fondech – aby bylo z čeho dokupovat. Poměrně vysokou jistotu zhodnocení na tak krátkém horizontu jako státní protiinflační dluhopisy však nemají.

Tudíž záleží na vašich plánech (pro jaký účel peníze chcete odložit), přístupu k riziku a očekáváních.

16.5.2019, Jaroslav Gall