Tak jsem opět 28. 3. 2018 navštívil televizní pořad České televize Sama Doma [SD], popravdě… už si tam připadám jako doma :). Tentokrát jsme s moderátorkou Lucií Křížkovou řešili ve finanční rubrice téma ošetřovné, neboli dávku, kterou může člověk čerpat, pokud onemocní děti.
Celý rozhovor si můžete právě teď přečíst níže. Máte-li radši video, pusťe si celý rozhovor nebo si přečtěte 37 odpovědí z on-line chatu.
[SD] Co je vlastně ošetřovné za dávku?
[JG] Je to dávka, kterou můžeme čerpat v případě, kdy nám onemocní dítě nebo třeba má zavřenou školu kvůli havárii vody a my s ním musíme být několik dní doma. Pak máme nárok na dávku.[SD] Víme, že ošetřovné se dá čerpat nejen na děti. Avšak my se dnes zaměříme pouze právě na děti. Kdo všechno může o ošetřovné zažádat? Matka, otec, kdo ještě?
[JG] Mohou žádat všichni členové domácnosti.Rodiče, prarodiče, sourozenci, tchýně, tchán, druh, družka… U dětí do 10 let to může být kdokoli mimo domácnost, u starších dětí to už musí být člen domácnosti.[SD] Je několik podmínek pro to, aby se o ošetřovné mohlo žádat, což není úplně jednoduché. Kdo tedy a v jakém případě může ošetřovné čerpat?
[JG] Stávající právní úprava umožňuje čerpat jeden až devět dní. Pokud je rodič samoživitel, tak může čerpat až 16 dní. Osoba samostatně výdělečně činná může žádat, až když je doba delší než 16 dní.[SD] Jak je tomu v případě, kdy třeba dítě je nemocné sedm dní, pak se na dva dny uzdraví, a pak opět onemocní?
[JG] Pozitivní zpráva je, že můžete čerpat i následně. I když je tam jeden den zdravý a znova dalších třeba devět dní, tak můžete čerpat veškerý počet těch dní.[SD] Od 1.6. tohoto roku je změna v zákoně, jaká?
[JG] Je to perfektní změna, protože se prodlužuje doba ošetřovného až na 90 dní. Když to srovnáte, dneska bylo 9 a teď bude 90. Má to samozřejmě speciální podmínky, musíte být minimálně týden hospitalizována. Lékař nebo nemocnice musídoporučit minimálně měsíční celodenní léčbu. Toto dlouhodobé ošetřovné lze vyčerpat jednou za rok.[SD] Je třeba také zmínit, kdo na ošetřovné nemá nárok. Jaké jsou to případy?
[JG] Jsou to situace, kdy jste právě OSVČ a doba léčení nebo ošetřování je kratší než 16 dní. Samozřejmě podmínkou je, že si musíte platit nemocenské, a to minimálně tři měsíce. Pokud neplatíte, jako většina OSVČ, tak nárok nemáte.Další situace, pokud ten rodič pracuje na dohodu o provedení práce nebo činnosti, tak taky nemá nárok.[SD] Jak je to s věkem dítěte?
[JG] Pokud dítěti je méně než 9 let, tak je nepodstatné, jaký je důvod, jestli nemoc, zavřená škola nebo něco podobného. Pokud dítě je starší 10 let, musíte mít lékařské potvrzení, už vám zavřená školanepomůže.[SD] Když tedy nastane ta situace, kdy mám nemocné dítě a kdy mám nárok na čerpání této dávky, jakým způsobem to mám udělat? Kdo a kde ji vyplácí?
[JG] Žádáte zaměstnavatele, když mu dodáte dokumenty od lékaře, je na to speciální formulář, a zaměstnavatel to řeší za vás. Pošle to na okresní správu sociálního zabezpečení, která vám do měsíce od dodání všech podkladů vyplatí potřebnou dávku.[SD] Pro nějakou představu bychom mohli říct, jaká ta dávka je, jak je vysoká.
[JG] Můžete si to spočítat v online kalkulačce na finančním serveru. Pro příklad si uvedeme, že je hrubá mzda 25.000 Kč, doba ošetřování by byla například 12 dní, maximum je 9, když bereme, že rodič není osamělý nebo není samoživitel. Ve výsledku je dávka za těch 9 dní 3.996 Kč.[SD] Jakou roli hraje pojištění v této souvislosti? Pojištění jak už tedy člověka, který ošetřuje, tedydospělého člověka, anebo pojištění dětí. V jakých situacích je pojištění pozitivní, v jakých situacích nám může pomoci, v jakých situacích má smysl?
[JG] V případě, že rodič nemá příliš rezerv, tak může mít smysl pojišťovat krátké věci, to znamená ošetřování člena rodiny nebo denní dávky při úraze, nemoci nebo při hospitalizaci. Pokud rezervy má, tak tato připojištění jsou poměrně drahá, takže důležité je mít pojištěné ty vážné věci, trvalé následky úrazem, závažné onemocnění. Je to podobné, jako když píchnete gumu u auta. Bude vás to stát třeba novou gumu a nějaký čas, ale nijak vás to nepoškodí dlouhodobě finančně, nepoloží vás to. Ale když vám odejde motor, který stojí třeba 60 nebo 80 tisíc, tak to už vás může výrazně omezit v tom financování.[SD] Jak je to s pojištěním dětí?
[JG] Pojištění dětí má smysl, když je pojištěný rodič. Je to jako v letadle, v případě havárie nejdřív musí mít masku rodič, pak až dítě, aby se o něj mohl rodič starat. Tady je to stejné, když má rodič dobrou pojistku, tak až pak má smysl přemýšlet o pojistce pro dítě. A je to o těch rezervách. Pokud nejsou, tak mít to kompletní, to znamená i ty denní odškodné,i ty vážné věci. Pokud ty rezervy jsou, tak stačí ty vážné.Další informace na stránkách ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení).