Klesnou daně, jásejte. Halellujah. Ale jen na chvilku. Máme tu totiž dvě zprávy. Ta dobrá je, že se od ledna 2021 zaměstnancům zvedne příjem. O kolik? To najdete v přiložené tabulce. Ta druhá zpráva obvykle už tak dobrá není: bude to stát veřejný rozpočet 130 miliard ročně navíc. Kde budou následně chybět? Hádejte, nám všem.

Takže co s tím? Doporučuji neutratit všechno na e-shopech, ale část nebo pokud možno všechno dát do prasátka, kasičky, obálky, na spořící účet nebo do investic, zkrátka do rezerv… Až to přijde a daně zase stoupnou, bude to bolet, tak ať máte z čeho brát.

Začněme trochou nadsázky:

Rozhovor Lojzka (zaměstnanec) a Francka (OSVČ) o novém daňovém systému od 1/2021 v ČR….

A teď vážně…

1) O kolik stoupne zaměstnancům čistá mzda?

Dle výše hrubé mzdy, od 760 Kč až po 7215 Kč měsíčně. U vyšších příjmů rozdíl dále roste.

Od ledna 2021 dochází ke snížení daňové zátěže zaměstnanců díky snížení sazby daně z příjmů z 21 % na 15 % a zrušení superhrubé mzdy. Zdroj: Partners FS.

2) A co OSVČ? Na ty se také dostalo. Paušální daň je tu.

Hallelujah podruhé. Živnostníci, kteří mají roční příjem menší než jeden milion korun a nejsou plátci DPH, mohou využít nově zavedenou paušální daň. Pozor, je však třeba se k ní přihlásit 11.1.2021. Stihnete to? To je už v pondělí.

Minimální měsíční paušální daň pro rok 2021 je nastavena následovně: 5 469 Kč = 2 393 Kč na sociální pojištění + 100 Kč na daň
z příjmů + 2 976 Kč na zdravotní pojištění. Uplatnit v paušální dani nelze např. dary nebo úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.

Komu se to nevyplatí?

Těm živnostníkům, kteří mají příjem na úrovni průměrné hrubé mzdy a kteří již odečítají slevu na manželku a na děti.

Spočítat si to můžete na kalkulačce Ministerstva financí.

Příklad 1: Roční příjem 500.000, při uplatnění slevy na poplatníka, manželku a 2 děti je zaplatíte o 37 tis. ročně víc.

Dle kalkulačky MF, kalkulováno 6.1.2021.

Komu se to vyplatí?

Bezdětným s paušálem 40 % a příjmem nad průměrem hrubé mzdy. Jinými slovy čím větší příjem máte, čím nižší paušál máte a čím méně si nyní uplatňujete slevy (na manželku a děti)…A těm, kteří si chtějí zjednodušit daňovou administrativu.

Příklad 2: Roční příjem 500.000, při uplatnění slevy na poplatníka, ušetříte 21  tis. ročně.

Dle kalkulačky MF, kalkulováno 6.1.2021.

Zadní vrátka

Ať už budete danit paušální daní nebo standardně, optimalizujete hodně nebo málo, myslete dlouhodobě na zadní vrátka, viz článek Jak si OSVČ ne/vytuneluje důchod

 

Autor: Jaroslav Gall, 6.1.2021

Úvodní obrázek: Picspree