V toto týdnu jsou dvě důležité novinky, které se týkají Penzijního připojištění a Povinného ručení automobilů.

Vlastníci penzijního připojištění, opět změna, tentokrát pozitivní!

Poslanecká sněmovna před pár dny (6. 11.) schválila novelu zákona, která upravuje podmínky doplňkového penzijního spoření (nová verze III. pilíře).

Co se chystá? Především je to vyšší  daňové  zvýhodnění – jde o navýšení  daňového  odpočtu  z 12 000 Kč  na 24 000 u  účastníka, a z předchozích 30 000 Kč na 50 000 Kč ročně pro zaměstnavatele. (Totéž platí i pro původní penzijní připojištění).

Můj komentář: Zajímavé zejména pro ty, kteří se blíží důchodu a spoří si tam více než tisícovku a určitě pro ty, kterým přispívá zaměstnavatel. Každopádně podle Sobotky to bude stát „jenom“miliardu ročně, aneb nechci slevu zadarmo…

Co se nabízí?

Možnost  starobní  penze  již  v  60  letech  (stejně  jako  u  penzijní připojištění);  zvýhodnění  penze  s výplatou rozloženou na 10 a více let (výnosy bez daně)

Možnost založit smlouvu dítěti (s částečným výběrem v 18 letech).

Můj komentář: To je sice hezké, ale jeví se mi to přeci jen předčasné – spořit dítěti na důchod už když se narodí…“ Podrobnější  komentář  v blízké budoucnosti.

Podrobný článek na peníze.cz: Novinky ve třetím pilíři. Spoření na penzi bude víc sexy.

 

Povinné ručení – nově limit 250 mil.

Druhou novinkou tohoto týdne je nejvyšší limit na povinné ručení na českém trhu, které připravila pojišťovna Direct.

Vedle velkého limitu 250  000 000 Kč pojišťovna přidala svobodu při sestavení pojistky, v rámci 4 profilů podle různého stupně pojistné  ochrany můžete kombinovat rizika či pojistné částek podle požadavku klienta.

U havarijního pojištění pak můžete uzavřít pojištění  zvlášť  na  riziko  havárie,  odcizení  a  vandalismu, přírodního nebezpečí a poškození zvěří. Tyto součásti havarijního pojištění lze sjednat buď na současnou hodnotu vozidla, nebo na limity  20 000, 50 000, 70 000 a 100 000 Kč. U každého rizika může být zvolen odlišný limit pro každou pojistnou událost (tzn. nebude uplatňováno podpojištění!)

Zajímá Vás více? Ozvěte se.

Přeji vám hezký den, Jarda Gall