Tuhle otázku patrně často nedostáváte: Co očekáváte od svých peněz? Očekáváme většinou hodně – od sebe, od svých dětí, kolegů, šéfa, od dovolené, auta, restaurace,…

Ale co očekávat od svých peněz?

Záleží, jaký je váš příběh, jaké jsou vaše motivy. Zkuste si odpovědět na otázku:

Co očekáváte od budoucnosti, co je pro vás důležité, jak chcete žít a o co nechcete přijít? Jak si představujete, aby vaše peníze pracovaly k Vaší plné spokojenosti?

Co je skutečným cílem?

Cílem je ochránit peníze. A to před třemi nebezpečími:

1. Inflace, která “užírá” část našich peněz. Vydělávat 10 % ročně není cíl.

Inflace je pěkná mrcha. Kde se bere, proč pořád nemáme peníze a proč řešit spíš reálnou než oficiální inflaci?

2. My samy. Investujeme pro to, abychom neprojídali peníze, které jsme vydělali,…. 

Toto je největší nebezpečí – nenecháme si peníze pro sebe, ale “rozdáváme” je všem kolem. Jak z toho ven? Jak si neprožírat své peníze najdete v článku.

3. Když teče tlusté do tenkého. Zkrátka, když jde do tuhého.

Za normálních podmínek je všechno pojištěné (do výše 100 tis. EUR na osobu a banku). Když jde do tuhého, jako např. válečný konflikt, tak nám pojištění vkladů nepomůže. Burzy zavřou, taky to neprodám. Nemovitost – není komu prodat. Proto je důležitá diverzifikace.

Proč nemít peníze jen v bance?

Co když zkrachuje nějaká banka? Máme garanční fond. V garančním fondu je 30 miliard korun. Když zkrachuje např.  JaT, na vkladech má 200 mld. – kdo to vyplatí?

Proč myslet na zadní kolečka dle Michala Viewegha?

O životní zkušenosti promluvil pro Finmag 9/2017 nejprodávanější autor posledních dekád. Zde je část, která se týká práce s penězi:

***************************

Ondřej Tůma (OT): Zmínil jste se, že na tom nejste finančně úplně nejlíp.  V jednom z posledních rozhovorů jste vyprávěl, jak jste přišle do banky a zjistil, že nemáte na účtu ani korunu. To byl váš dřívější život tak okázalý nebo  byla nákladná zdravotní péče při vaší rekonvalescenci?

Michal Vieweg (MV): Ono to možná klame, ale nikdy jsem neměl astronomické příjmy. Jasně, třeba Účastníci zájezdu mi za rok vydělali skoro 3 miliony korun. Najednou byl z příjmů za knížky jen milion ročně. Když máte dům na Sázavě, na který platíte hypotéku 35 tis. měsíčně, další byt v Praze, dvě auta a ještě se nákladně rozvádíte, tak vám to prostě vyluxuje účet. Ta scéna z banky je pravdivá.”

OT: O tom nepochybuju. Jen mě překvapuje, že jste si nedával víc peněz na horší časy.

MV: “Jsem typ člověka, který když se daří, létá na Maledivy a pije drahé víno.”

OT: Stálo tohle rozhazovačné období za to, nebo byste si ho zpětně odpustil?

MV: “Určitě stálo za to. Zároveň bych dneska asi víc myslel na zadní vrátka. Je to těžké. Když se vám daří řadu let v kuse bez problémů vystřihnout každý rok úspěšnou knihu, a díky tomu utáhnout domácnost na Sázavě a v Praze, jezdit ve Volvu, létat na luxusní dovolené k moři, zvát na hory do Itálie bráchy i s jejich rodinami, a stejně vám ještě něco zbyde, tak prostě ztratíte obezřetnost a máte pocit, že to tak bude navždy.”

OT: Každopádně příklad zodpovědného hospodáře zrovna nejste.

MV: “Nikdy jsem nebyl člověk, který by dbal na finance. Jsem v tom naprostý diletant….Co se týče správy peněz, investic, ale i obecně moderních technologií, jsem strašně konzervativní. Nemám rád mobily, Facebook, nepotřebuju internetové bankovnictví. Mně by stačila vkladní knížka, kam by mi paní na přepážce napsala, kolik jsem uložil, a já bych byl spokojený, i když by mi to nevydělávalo….”

************************

Pokud jste nátura podobná panu Vieweghovi, pak se můžete z jeho příběhu poučit, nebo ho prožít podobně. V době nadbytku si užívat, v horších dobách nemít rezervy a žít z mála s málem. Nebo si uvědomíte, že nikomu se nedaří pořád. A 100 pro přijdou období, kdy bude hůře. A některé věci se s penězi řeší lépe než bez nich….

Tak už tušíte, co očekáváte od svých peněz?

Další inspirace v práci se svými penězi

Prozřeli jste a neprožíráte si své peníze, chcete je mít a mít je v bezpečí? Tak budete řešit, co s nimi. Zde je několik typů, dle toho, co vás nejvíc zajímá:

Spořit nebo investovat? Srovnání spořících účtů, dluhopisů, akci a podílových fondů

Investice do nemovitostí ano či ne?

Dlouhodobá investice do stříbra?

Kde se vyplatí spořit dětem?