Pořád vám něco chybí, pachtíte se za tím každý den, vydělat více, zabezpečit rodinu, žít v klidu, mít na pěknou dovolenou, auto, dům,… A pořád slabý progres? Pokud to opravdu chcete změnit, čtěte dále.

Dr. Charlese Garfield prováděl rozsáhlý výzkum špičkových lidí ve sportu i v podnikání. Zjištění? Téměř všichni špičkoví lidé mají silnou představivost. Dovedou věci vidět, cítit, prožívat dříve, než je realizují. Začínají s myšlenkou na konec….

Tento postup je možné aplikovat v libovolné oblasti života. Před veřejným vystoupením, před obchodním jednáním, před obtížným sporem…Představujte si tuto situaci živě, nemilosrdně, znovu a znovu. Vytvořte vnitřní „zónu pohody“ Až se potom do situace dostanete, není vám už cizí, neděsí vás.

Steven Covey vypráví: “…svému synovi jsem pomáhal během jeho fotbalové kariéry obránce představit si sebe v nejkritičtější situaci zápasu. Představoval si, jak se k němu rychle blíží útok. Zaregistroval ho a reagoval. Představoval si svůj start, rychlé výměny se svými spoluhráči a viděl možnosti, které by si normálně neuvědomil…”

citace z knihy 7 návyků vůdčích osobností, autor Stepehn R. Covey

Jak využít pro sebe?

Udělejte něco pro sebe, sedněte si někde do klidu, kde vám je příjemně a nikdo vás nebude rušit, nebo někde, kde je pohyb energie, příjemná kavárna, lavička u řeky… A odpovězte si na tyto otázky:

1) Představte si svůj konec

Představte si, jak jdete na pohřeb. Blížíte se k místu, kde se pohřeb koná. Potkáváte pár známých tváří, smutných uslzených tváří. Cítíte s nimi. Jdete dál, až se dostanete k rakvi zesnulého. Jdete se s ním osobně rozloučit. Vidíte bledou tvář…, vidíte sebe. V té rakvi jste vy….

  • Co cítíte?

Vidíte smuteční program, čtyři mluvčí, kteří budou hovořit o vás, vašem životě. Je to vaše žena, vaše dcera, kolega z práce a člověk z vašeho spolku dobrovolných hasičů…

  • Co o vás budou říkat? Co byste chtěli, aby říkali, jak na vás vzpomínali?
  • Udělali byste ve svém životě něco jinak

2) Představte si tři nejkritičtější chvíle svého života, které nastaly nebo mohou nastat.

Vyhazov z práce, zkrachoval vám firma, váš vážný úraz nebo nemoc, opustil vás partner/partnerka, nemoc dítěte,…

  • Jak byste zareagovali?
  • Chtěli byste něco změnit na své reakci?
  • Udělali byste v minulosti udělali jinak, aby vás to tolik nerozhodilo?

3) Představte si, že vám lékař řekne, že máte půl roku života, pouhých 6 měsíců.

Jak byste reagovali? Co byste udělali, změnili byste něco v přístupu?

Co byste udělali jinak? Ve své rodině? V práci? Ve svých zálibách? Jaký sen byste si splnili?

A teď jak to zakomponovat do svých financí?

  1. Sepište si své plány, sny a cíle. A nezapomeňte je sdílet se svou partnerkou/partnerem.
  2. Chcete je začít realizovat dříve či později?
  3. Začněte s tím něco dělat. Přestaňte utrácet za blbosti a investujte do svých snů!!

4) Jak rozvíjíte svou představivost ?

Možná byste tomu nevěřili, stejně jako já. Představivost se dá trénovat, a tím i můžete trénovat pravou hemisféru mozku, která je zodpovědná za tvořivost, představivost. Pokud už to nezvládnete u sebe, nebraňte v tom svým dětem! Nebraňte jim v jejich hrách, byť se vám na první pohled nelíbí, třeba když malují po zdi, kterou jste nedávno osobně vymalovali…Či si poslechněte píseň Jiřího Suchého Dítě školou povinné, dovede to co my ne

Nebo si Udělejte si test, kterou hemisféru používáte.