Kam investují lidé, kteří jimž je investování profesí? Výtah z článku na Finmag.cz.

Průzkum: Bohatí investují bezpečně, vybírají si fondy a reality

 

Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR

„Vlastní peníze investuji, a mám je tam už mnoho let, do akciových (globálních) a dluhopisových (firemních, s krátkou splatností) fondů a do realit napřímo.“

Jaroslav Brychta, šéf analytického týmu X-Trade Brokers

„Líbí se mi těžaři uhlí v USA, kterým podle mě pomůže nejen vítězství Donalda Trumpa, ale i skutečnost, že se komoditní trh po nezbytném snížení produkčních kapacit začíná znovu stavět na vlastní nohy. No a jako již tradičně, líbí se mi také bitcoin, který je ale pouze pro investory, kteří jsou ochotni vyměnit šanci na vysoký zisk za riziko vysoké ztráty.“

Jaroslav Šura, investor a podnikatel

„Poprvé od finanční krize 2007–2008 nemám žádné zahraniční akcie. Přebytečné zdroje mám v ČEZ a Monetě kvůli dividendě a silnému fundamentálnímu podhodnocení. Alternativy jako políčka, byty apod. jsou spíš k realizaci zisků než k nákupům. Adorace bitocinu některými ekonomy znamená, i přes jeho prudký nárůst, jedno – vyhnout se mu.“

Richard Siuda, ředitel prodeje Conseq

„Co se týče mých vlastních investic, z fondů mám nejvíce v Conseq globálním akciovém účastnickém fondu, tedy v rámci našeho doplňkového penzijního spoření.“

Jan Traxler, privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

„Vlastní peníze budu tento rok vkládat do dlažby, plotu, terasy a dalších úprav kolem domu a zahrady, na jiné investice asi moc nezbyde. Za atraktivní investici z pohledu růstu ceny nadále považuji zemědělskou půdu, z pohledu pravidelných výnosů pak pronájem komerčních nemovitostí a vybrané dividendové akcie.

Nějaký spekulativní tip? Myslím, že by se mohlo dařit akciím automobilek, americkým bankám, biotechnologickým firmám, těžařům uranu a některým těžařům ropy. V Česku pak nejvíce věřím akciím O2.“

Daniel Kukačka, portfolio manažer Generali Investments CEE

„Letošní rok lze nazvat začátkem konce uvolněné politiky centrálních bank. Dohoda ropného kartelu OPEC o redukci těžby a zejména Trumpův ekonomický program povede k akceleraci ekonomického růstu a inflace, především pak v USA. ​Růstu inflace se nevyhne ani eurozóna

Finance s dlouhodobým investičním horizontem bych diverzifikoval mezi globálně a sektorově diverzifikované akcie se zajištěným měnovým rizikem – proti posílení CZK – formou pravidelného investování a nějakou tuzemskou nemovitost v atraktivní lokalitě s cílem kombinace pronájmu a vlastní rekreace.“

Aleš Tůma, finanční analytik Partners

„Právě jsem investoval docela dost peněz do mědi… Díky novým trubkám budu mít hezky teplo. „

Zdroj a podrobnější investiční typy těchto expertů najdete zde: http://finmag.penize.cz/investice/319306-investice-v-roce-2017-ocima-expertu

Jak investují movití lidé ve světě?

1. Nejbohatší lidé většinu prostředků investují. I nejbohatší lidé drží poměrně velké rezervy na účtech v bance a na různých pevně úročených vkladech. Nicméně i tak nejbohatší lidé setrvale přes ¾ kapitálu investují.

2. Nejbohatší lidé investují vyváženě do různých aktiv. Nejbohatší lidé investují do akcií, nemovitostí, dluhopisů a v menší míře také do zlata, umění a jiných alternativních investic.

3. Nejbohatší lidé nespekulují, v rozložení majetku jsou konzistentní. To je nejdůležitější poselství studie majetku milionářů vyčteme při pohledu na časový vývoj struktury majetku od roku 2006 do roku 2014. Zhruba kolem 20 % kapitálu drží nejbohatší lidé dlouhodobě v nemovitostech, 25-30 procent v akciích a vlastním byznysu, 40-45 % mají v dluhopisech a na bankovních vkladech a kolem 10 % investují do zlata, umění a jiných „komodit”.

Jak investují bohatí - struktura aktiv

Podrobněji v článku na Finez.cz