Mizí vám peníze z účtu a z peněženky? Zde je devět fíglů, jak zůstat při penězích.

1. Víte, který plast je celosvětově nejdražší?

Řada z vás ji nosí v peněžence. Je to kreditní karta, kterou mnozí používají jako rychlou půjčku od banky. A ještě dostanete slevu na nákup. Možná to vypadá, že půjčené peníze snadno každý měsíc vrátíte. Jenže! Banka má dobře spočítané (kdybychom finanční trh přirovnali k pokeru, tak banka je vaším největším protihráčem). Banka má ze statistik spočítané, že jednou to na vás přijde – budete mít nečekané větší výdaje než obvykle, nebo třeba dostanete padáka. Teď nemluvím konkrétně o vás, protože vy jste přeci v pohodě. Ale statisticky – vždyť i když si všichni řidiči myslí, že jsou neomylní a bez chyb, tak se přesto bouračky dennodenně dějí – tak v bankovních půjčkách a u kreditních karet je obdobné – někdy třeba v budoucnu nedokážou někteří z těch, co si půjčili přes kreditku bezúročně, splatit.

2. Jak přežít zvýšení příjmu bez úhony?

Možná to znáte, když se vám podaří něco, na čem jste dlouhodobě tvrdě pracovali. A najednou, je to tady – povýšení a zvednutí platu. Hlásíte to hrdě své ženě. Ta Vás pochválí a během pár minut vychrlí: „Tak když máme teď vyšší příjem o 5 000 Kč, konečně pojedeme na pořádnou dovolenou, koupíme si konečně pořádné auto, koupíme dětem iPhony… Teď si to budeme moci dovolit… Jdeme koupit pořádnou TV. Realita – v obchodě nám s radostí vysvětlili, že za 10 000 je lepší koukat do krbu. Kupujeme tedy za 25 000, ale nabušenou, tak velkou nemá ani soused…

Podobná situace – příslib peněz. Už mám pocit, že je mám (např. čekám na proplacení faktury za zboží/ služby) a rovnou si zvednu výdaje. Někde se to zasekne, výdaje zůstali, peníze navíc nikde… Časté u podnikatelů, kde se nejsou příjmy pravidelné, často se čeká na proplacení faktur…. Zkrátka skvělý pocit a euforie má na svědomí to, že výdaje stoupnou více než příjem!

3. Jak si koupit luxusní věc?

Je to fantastický pocit, koupit si něco mimořádně krásného/funkčního/trendy. Cool hodinky, boží kabelku… . Máte jen dvě možnosti, která je lepší? A: cíleně si na ni spořím. B: půjčím si na ní.

A – Více si toho budu vážit a neohrozím své skutečně potřebné výdaje. Možná taky časem zjistím, že to nepotřebuji.

B – Mám to hned, nebolelo to, tak si toho tolik nevážím, lehce nabyl, lehce pozbyl, ohrožuji svůj budoucí finanční klid a stabilitu. Když to přestane fungovat nebo o to přijdu, dluh zůstává.

Co převládá u vás?

4. Produktivita jednotlivce – klesá či stoupá?

Jak se mění příjem člověka během života? Ve 20-ti nabírám vzdělání a zkušenosti, pokračuji 25 let, 30 let, 35 a vrcholím kolem 40ky. Do 50ky to můžu udržet, pak často přichází zlom a padám dolů až  k důchodu.

Myslel jsem na zadní kolečka a na to, že dnešní krásná práce a vysoký příjem zde nemusí být navěky? Počítal jste i s hubenými roky?

Vyvoj-prijmu-s-vekem

5. Produktivita společnosti

Jak se vyvíjel pracovní trh. Jak to, že se vše zrychluje, zvětšuje, stoupá? Protože stoupá produktivita. Říkáte, že se to u vás neplatí? Možná ne, společnost však díky průmyslové revoluci produktivnější je. Jak se vyvíjel čas strávený prací?

  • otroctví 24/7 (hodin/dní týdně)
  • manufaktura do 18. století: 16/6
  • do první republiky: 10/6
  • po 2. světové válce: 8,5/6
  • teprve před 40-ti lety: 8,5/5

Jak to bude vypadat v budoucnu? Co třeba 7/4. Mně osobně by se nejvíce líbil 4hodinový pracovní týden, jak o něm píše Timothy Ferriss.

6. Platit koláč 2000kou nebo 200kou?

Znáte to, máte v peněžence 2000ku a dostali jste velkou chuť na voňavý sladký koláč vedle v pekařství. 2000ka vypadá hezky, je taková neosahaná. Když ji vytahujete,  podvědomě se vám to nechce udělat. Proč? Intuice funguje! Nejen, že prodavačka bude naštvaná, že to musí počítat a vracet tolik. Ale hlavně, rozmělním velký peníz. Menší bankovky se totiž snadno rozkutálejí (utratí) než ty velké. A mince, těch je třeba se zbavit co nejrychleji. Schválně, jak rychle utratíte poslední bankovku v peněžence 200 Kč, nebo pár posledních mincí 5 x 20 Kč a 2 x 50 Kč?

7. S penězi na dně a myšlenkové účty

Stalo se to vám nebo vaším známým: Ztráta práce, nemocenská, dluží mi fakturu,…. Zkrátka to se může stát. Jenže moje peníze došly. Mám sice ve ještě stavební spoření syna (zhodnocení 3,5 % včet. st. podpory)  – „Ale to jsou Bohouškovi peníze“. Vezmu si raději úvěr na 150 000 Kč za 10 % p.a.? Přeplatím 50 000 Kč. Na stavebku jsem vydělal 30 000 Kč. Kdo je v plusu? Já, Bohoušek nebo banka?

Zkrátka Bohouškovo spoření je „myšlenkový účet“. Peníze mám zkrátka v jiné obálce.

Nebo: Ty peníze jsou po dědečkovi (300 tis. na spoř.účtu 1% p.a. vydělá za čtyři roky 12 tis., to nemůžu udělat, že zaplatím ty kreditky (krvácivých 24% p.a.), za čtyři roky přeplatím 169 tis.

8. Které stádo je více sexy?

Na pivo jdete s kámošem. Na matějskou s rodinou. Na hory s partou známých. Kupujete si Škodovku. Telefonujete Samsungem. Jdeme se stádem? To je v pořádku, to je přirozené, nechceme žít na pustém ostrově. Ale záleží, k jakému stádu se přidáte.

  • Jestli k tomu, co spotřebovává většinu příjmu teď a na zítřek toho již mnoho nezbude?
  • Nebo k tomu, které žije z výnosů a může pracovat s menším vytížením?

9. Jsou předplacené vstupní poplatky na investicích lepší než průběžné?

Rozhodli jste se investovat a pochopili jste, že přes životko to není ono, návratnost daleko. Tak jste šli do podílových fondů.

Pro 5% populace spíše ne (extrémně silná disciplína i v těžkých chvílích). Pro 95% ano. Snadno přestanou v krizových okamžicích platit, a to že už je to něco stálo je přiměje pokračovat – to jediné jim zajistí peníze. Návyk, respektive trvalý příkaz funguje.

 

Líbil se vám článek? Posuňte ho dál. Třeba to vašeho kamaráda nebo kolegyni probudí a přestane být švorc.

Inspirováno lektorem EFPA Tomášem Lerchem.

 Úvodní foto: thestocks.im