Pojištění nemovitosti a přívalové deště

Během května a června se objevilo řada bouřek a přívalových dešťů, což mělo za následek rozvodnění mnoha potoků a řek. A jak se tak voda začala přibližovat obydlím, tak se klienti začali ozývat, že by se jim „asi“ to pojištění vlastně hodilo.

Komentář specialisty na neživotní pojištění Jiřího Matusíka: “Bohužel, to už je pozdě, alespoň z pohledu rizika povodeň/záplava. Tady fungují v rámci pojistných podmínek omezení, kdy tato rizika se sjednávají s čekací dobou. Tedy když už prší a voda se začíná nebezpečně přibližovat, tak už není šance toto pokrýt. Na druhou stranu pokud se toto stalo – voda se nebezpečně přiblížila, tak se to může brzy opakovat.”

Doporučení: “Klient by se měl ozvat svému poradci a probrat, zda je voda ohrozila a jestli mají v aktuální majetkové pojistné ochraně vše správně nastaveno!

Čekací doba je 10-15 dní, od data sjednání nebo od počátku pojištění, dle konkrétní pojišťovny.

Když vás někdo nabourá aneb nezaviněná nehoda

V pojistných podmínkách se to jmenuje různě: Přímá likvidace, SERVIS PRO, Nezaviněná bouračka, POHODA bez povinnosti apod. Několik názvů pro jednu a tu samou situaci – jsem účastníkem dopravní nehody, kde já jsem poškozený a měl bych bez sjednaného produktu „Nezaviněná nehoda“ nahlásit společně s viníkem nehody pojistnou událost na jeho pojišťovnu a pak doufat, že mi vše proplatí, že se nebudu muset doprošovat náhradní vozu. A co hůř, viník třeba nemá pojištění a já musím komplikovaně zjišťovat, jak a s kým to mám řešit…

Opět komentuje Jiří Matusík: “Tomu všemu se dá vyhnout právě díky připojištění tzv. Nezaviněná nehoda. V případě, že jsem poškozený, mohu vše nahlásit svoji pojišťovně, ta mi opraví vůz , půjčí na dobu opravy náhradní a pak vše regresuje* po pojišťovně viníka. Myslím, že toto je jednoznačně jedna z nejlepších služeb, které mi pojišťovna může nabídnout. A kdo zažil peripetie s pojišťovnami, tak těch pár stovek určitě stojí za to. A ještě si dovolím vyzdvihnout dvě pojišťovny, které tuto službu dokonce nabízí v rámci Evropy. A to už je podle mne zásadní pro ty co cestují do zahraničí, byť jen na dovolenou do Chorvatska. Jen si zkuste představit komunikaci na dálnici v Rakousku, kde do Vás narazí nějaký Bulhar a vy zjišťujete jeho pojišťovnu… “

* nárok pojišťovny na náhradu nákladů po pojišťovně toho, který způsobil škodu.