Ošetřovné pro děti. Záznam chatu ze středy 28. března

Otázky moderátorky a video záznam.

Odkaz na stránky ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení).

Jana: „Dobrý den,do jakého věku dítěte si na něj lze vzít OČR?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Jano. OČR (ošetřovné člena rodiny)můžete čerpat v případě, že už nepobíráte mateřskou/rodičovskou. Jedině v případě, že by jste jako maminka byla v karanténě např. infekční nemoci (žloutenka), nebo jste byla krátce po porodu, tak si např. váš manžel může vzít OČR.“

ANTI: „Jaký zákon upravuje tzv. ošetřovné na děti?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, jedná se o zákon 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění.“

sf: „Dá se požádat o tzv. ošetřovné na děti elektronicky?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, pokud je mi známo, zatím to jde pouze papírovou formou. Snad se to časem změní dokončením elektronizace státní správy :).“

ANGOLA: „Jak a kde požádat o tzv. ošetřovné na děti?“

Jaroslav Gall: „Krásný den, 1) Lékař Vám potvrdí tiskopis ROZHODNUTÍ O POTŘEBĚ OŠETŘOVÁNÍ 2) žádáte u zaměstnavatele – předáte mu potvrzení od lékaře (jemu také odevzdáte Potvrzení o ukončení potřeby ošetřování – také od lékaře) 3) Zaměstnavatel to pošle na OSSZ 4) OSSZ vyplatí dávku do 30-ti dnů od dodání všech podkladů“

GF: „Kdo má nárok na tzv. ošetřovné na děti?“

Jaroslav Gall: „Zdravím, nárok má člen rodiny, který žije ve společné domácnosti s nemocným (u dětí do 10-ti let to může být i jiný člen rodiny – např. tchán, sestra, apod.)“

ANTI: „Jaké jsou tak výše částky tzv. ošetřovného na děti?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, ošetřovné se počítá z denního vyměřovacího základu = průměrný denní příjem za 12 měsíců. Nejjednodušeji si můžete dávku spočítat v on-line kalkulačkách a různých finančních serverech.“

ANGOLA: „V čem tkví silné a slabé stránky tzv. ošetřovného na děti – tedy přednosti a chyby současné legislativní úpravy tzv. ošetřovného na děti?“

Jaroslav Gall: „Zdravím, 1) výhody: – pokud nemáte moc rezerv a dávka vám pomůže, pak si to můžete vyběhat (lékař/zaměstnavatel) – od 1.6. bude krýt i dlouhodobé ošetřování, až 90 dní. Stávající úprava je jen 9, max 16 dní (samoživitel). 2) Nevýhody – papírování, a cestování k lékaři, i když byste nemoc zvládli bez lékaře. – doposud krátká doba, na kterou to je možné čerpat – OSVČ až od 16-tého dne.“

Veronika: „Dobrý den mm 5-ti letou dcerku která má Diabetes 1 1.12/2017 od února i celiakii mam nárok na nějaký příspěvek děkuji“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, určitě zkontaktujte pro nejbližší pobočku Okr. správu sociálního zabezpečení (OSSZ) na podmínky čerpání. Máte-li k tomu lékařské vyšetření, jste zaměstnaná tak o dávku určitě požádejte svého zaměstnavatele. Jaké formuláře je třeba použít jsem psal v dotazu níže. Hodně štěstí.“

Ladisla Nolde: „Dobrý den. Máme střídavou péči 1:1, jen zkráceně po 3, 2, 2, a třech dnech. Jak je to s OČR, když nemocné děti odejdou k matce? Zrovna je mám nemocné a zítra je nemocné budu přidávat.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Ladislave, u dítěte se partneři mohou střídat. Pro jistotu zkontaktujte OSSZ, jestli stačí, aby žádal jeden z rodičů nebo musí oba.“

Katka Hofmanová: „Hezký den,mam dotaz ohledně ošetřovného v případě,ze mi velmi často nemocnou čtyřletou dcerku musí hlídat moje maminka, má tedy nárok na ošetřovné? Jak postupovat prosím. Děkuji velice za radu. KH“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, paní Hoffmanová, bohužel žádat může pouze u dítěte do 10-ti let člen žijící ve společné domácnosti nebo rodič žijící v jiné domácnosti (typicky rozvedení rodiče dítěte).

Lucie: „Dobrý den, u dětí mladších 10 let nemusí být splněna podmínka společné domácnosti? Děkuji“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, ano přesně tak – je to 9 let včetně, tzn. když už mu je 10, tak to má být člen domácnosti.“

Hanka: „Dobrý den,můžu mít ošetřovné na vnoučka 3 roky, když bydlím ve vedlejším domě a jsem v invalidním důchodu 1. stupně? Pokud ano, z čeho by se mi to počítalo. Popřípadě, jak by to bylo u druhé babičky, která je již ve starobním důchodu.Děkuji za odpověď.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Hanko, podmínkou pro čerpání dávky je, aby pečující osoba byla zaměstnaná. Pokud k invalidnímu důchodu pracujete, tak předpokládám, že ano. U starobního důchodu nikoliv (nedojde totiž k poklesu příjmu pečující osoby – stále mu běží stejný důchod.)“

Benešová: „Dobrý den, počítá se ošetřovné na 9 dní jen za pracovní dny nebo včetně víkendu? A lze ho začít čerpat kdykoliv v průběhu nemoci, pokud mám například do půlky nemoci zařízené hlídání? Vyplatí se pojistit OČR a případně v jakých částkách se tyto pojistky pohybují?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, paní Benešová, – dávku je možné čerpat max 9 kalendářních dní, tzn. včetně víkendů a svátků. Když máte hlídání a chodíte do práce, tak se obávám,že Vám to zaměstnavatel neuzná a pošle na OSSZ pouze dny, které jste pečovala od dítě. Částky – např. u hrubé mzdy 25000 je denní dávka 444 Kč, tzn. max necelé 4 tisíce.“

Pája: „Dobrý den.Můžu mít ošetřovné na vnučku, která bydlí ve společné domactnosti. Zároveň pobírám péči o osobu blízkou (pečují o maminku) a mám částečný důchod 1ho stupně?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Pájo, záleží na tom, zda jste k tomu zaměstnaná nebo jste v domácnosti úplně? Pokud byste díky péči o vnučku nemohla do práce, tak patrně ano – ověřte si to prosím na OSSZ.“

Jitka Veselá: „Dobrý den, od června bude možnost čerpat OČR až na 3 měsíce. Mám vážně nemocnou dceru, kdo a jak mi napíše tuto OČR. Jsme střídavě v hospitalizaci a v domácí léčbě. Současně máme požádáno o příspěvek na péči, o kterém, ale ještě nebylo rozhodnuto. Děkuji za odpověď Veselá“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, paní Veselá, žádáte u zaměstnavatele, kterému dodáte potvrzení od lékaře. U dlouhodobé péče (90 dní) to má několik podmínek: – týden hospitalizace – lékař nařídí min. 1 měsíc domácí péči – dávku 90 dní je možné čerpat max 1x za rok – osvč si musí platit nemocenské min. 3 měsíce“

Jitka M.: „Dobrý den! Jsem po operaci a manžel se stará o ročního syna na OČR. Nesmím syna minimálně 4 týdny zvedat, takže budeme potřebovat OČR na delší dobu. Jakým způsobem se v těchto případech postupuje, když si manžel nechce vybrat všechnu dovolenou? Je možné žádat paragraf opakovaně? Děkuji za odpověď! S pozdravem Jitka M.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Jitko, ano, OČR je možné čerpat opakovaně, max 9 dní (samoživitel 16 dní). Pokud se uzdraví na pár dní a zase onemocní, můžete žádat znovu.“

Martina Dvořáková: „Dobry den. Čeká mě porod 2. dítěte. Může po dobu mého pobytu v porodnici otec dítěte, popřípadě babička využít OCR (dceři jsou 2 roky)?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Martino, těsně po porodu může žádat/čerpat OČR i manžel (i když čerpáte mateřskou). Babička, pokud je zaměstnaná, tak může žádat také.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Starší syn (8let) půjde na operaci. A já jsem na mateřské. Mohu žádat i já o tuto dávku? Bude po operaci doma minimálně měsíc. Děkuji za odpověď.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Markéto, na mateřské bohužel čerpat nemůžete. Jedině, že byste byla v karanténě infekční nemoci nebo byla jinak indisponovaná (nemohla-li byste se o něj starat)“

Lucie Doležalová: „Dobrý den, vrátila jsem se po rodičovské dovolené do zaměstnání (na HPP). Rodičovský příspěvek ale budu čerpat až do září 2018. Pokud mi dítě do září onemocní, budu mít nárok na ošetřovné? Děkuji za odpověď“

Jaroslav Gall: „Zdravím Lucie, žádat o OČR můžete až po nástupu do zaměstnání, dříve bohužel ne.“

Petra Bartkova: „Dobry den, chtěla bych se zeptat, když mi bude 4lete dítě hlídat babička, kde si může zažádat o ošetrovné? A jsou tam nějaké další podmínky?? Děkuji za odpověď. Hezké Velikonoce! Petra Bartkova“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, paní Bartková, babička by musela být zaměstnaná – žádost se podává u zaměstnavatele. Detailní podmínky níže v opovědích nebo na webu OSSZ.“

Lucie: „Dobrý den,mám 8 miletého syna a jsem registrovaná na úřadu práce on za mě platí pojištění mám nárok na ošetřovné ? Děkuji.“

Jaroslav Gall: „Zdravím Lucie, čerpat tuto dávku můžete jen, pokud se Vám péčí o dítě sníží příjem – což zde nenastane, takže bohužel nikoliv.“

Eva Kochova: „Dobrý den…chtela sem se zeptat, vztahuje se ošetřováni na první dite kdyz bude v porodnici a manžel bude doma hlídat dceru….kdo mi to pripadne vystaví potvrzení..díky za odpoved“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, paní Kochová, ano, po porodu může manžel žádat o dávku u svého zaměstnavatele, který to zařídí u OSSZ.“

Mirka: „Dobrý den pane Galle, chtěla bych se zeptat na ošetřovné v případě zavřené školy – pro mne nová informace. :-) V jakých případech zavřené školy krom zmíněné havárie vody je možné žádat o ošetřovné? Předpokládám, že na prázdniny (kdy rodiče musí chodit do práce nebo si brát dovolenou) se to asi nevztahuje. Kdy tedy? Moc děkuji, hezké Velikonoce“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Mirko, je to u dětí do věku 10-ti let. Je to z různých důvodů, např. epidemie nemoci (spalničky, žloutenka…), uhelné prázdniny nebo jiný důvod, kdy dítě nemůže do školy :). Škola Vám vydá potvrzení. Prázdniny se do toho bohužel nepočítají, to by bylo skvělé :). Jaroslav Gall“

Kateřina Šedivá: „Dobrý den může otec dítěte čerpat ošetřovné když je matka na mateřské dovolené? Jak to je třeba když by matka byla nemocna a o dítě se nemohla starat? Dá se ošetření vypočítat na procenta kolik procent ze základu mzdy to je?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Kateřino, musela byste být např. v karanténě nějaké infekční nemoci nebo krátce po porodu druhého dítěte – pak by mohl žádat manžel u svého zaměstnavatele. Ošetřovné lze spočítat v on-line kalkulačce na nějakém finančním serveru.“

Denisa: „Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jsem samoživitelka, dvě děti (7) a (5). Je možné, aby při nemoci dětí čerpal otec dětí OČR i když nemá stejný trvalý pobyt a v péči je mám já? Jestliže ano, jedná se o 16 dní nebo 9? Děkuji za odpověď.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Deniso, může čerpat i otec (u věku do 10-ti let to nemusí být osoba žijící ve stejné domácnosti). On by pak mohl – předpokládám, že by to bylo 16 dní (jako tzv. osamělý rodič), pro jistotu prosím ověřte na OSSZ.“

Petra: „Dobry den, chci se zeptat jak je to s ošetřovným, když dostane dítě neštovice. Protože léčba asi nebude 9dni. Děkuji“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Petro, ano, jste-li zaměstnaná, můžete požádat. Maximum, co Vám proplatí je 9 dní (osamocený rodič 16 dní).“

Lucie Hřebačková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na nemoc trvající déle než 9 dní. Třeba neštovice. Pokud vyčerpám dávku 9 dní, pak např. 1 den jdu do práce a hlídá babička, mám pak nárok na dalších 9 dní se stejnou diagnózou? Případně to takto opakovat ještě potřetí? Děkuji za odpověď. Lucie Hřebačková“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Lucie, aby bylo možné načerpat, předpokládám, že by musel lékař ukončit nemoc, resp. se dítě uzdravilo a pak zase onemocnělo…:). Prosím, ověřte si u OSSZ, pravděpodobně však ne.“

Věra: „Dobrý den, mám dceru která bude mít v červnu 3 roky a na začátku srpna budeme rodit( čili já už nebudu na mateřské s prvním dítětem). Zajímalo by mě zda bude mít nárok na ošetřovné otec po dobu co já budu v porodnici? Děkuji za odpověď“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Věro, otec bude mít nárok na OČR určitě i po dobu těsně po porodu (pokud bude první dítě nemocné) nebo pokud byste rodily v době, kdy máte ještě mateřskou. Od 1.2.2018 je nově tzv. Dávka otcovské poporodní péče – “otcovská”, kterou tudíž budete moci využít. Je to na 7 dní.“

Dana: „dobrý den, syn je OSVČ a jeho žena kvůli silnému krvácení musela do porodnice. Syn musel zůstat doma se svým ročním synem, nechal si vystavit poukaz od lékaře na ošetřování dítěte, ale na sociálce řekli, že osvč nemá nárok, přitom si platí vše co zaměstnanec a neplatí pouze minimální částky… proč to tak je, že musí hlídat dítě, nemůže d ošetřování nemá nárok? děkuji Dana P.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Dano, ano, je to pro OSVČ, který si platí nemocenskou nefér. Od 1.6.2018 se mění podmínky a bude moci žádat i OSVČ u ošetřovného delším než 16 dní.“

Petr: „Dobrý den. Právě čerpám ošetřovné na osmi měsíční dceru. Manželka narodí se zablokovanými zády. Už jednou jsem po devíti dnech ošetřování přerušil a po jednom dni začal znova čerpat. Jak důležitá je diagnóza na neschopence. Musí být jiná pro další čerpání nebo je to jedno. Děkuji“

Jaroslav Gall: „Zdravím Petře, diagnoza může být pro opakované čerpání stejná :)“

Linda: „Dobry den, u známé nastala situace, ze byla se synem doma, k patku ukončila OCR na víkend šla do práce (jelikož měla hlídání) a v pondělí opět nastoupila na OCR. Bohužel jí každé OCR vystavil jiný lékař, se stejnou diagnozou. (ORL+pediatr). Podle PSSZ takto postupovat nemůže a nedostane dávku vyplacenou. Prosím i radu, jak by mela postupovat. Děkuji“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, mrkněte do zákona o nemocenském pojištění, zda je možné se odvolat. Stejná diagnoza nevadí, ale mělo by tam dojít k “uzdravení” alespoň na jeden den, což patrně nenastalo.“

Benešová: „Ještě pro upřesnění doplňuji dotaz. Například pokud je syn 14 dní nemocný, lze zažádat o OČR až od druhého týdne nemoci u praktického lékaře? Děkuji za odpověď.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, mám za to, že ano. Každopádně si to určitě ověřte na OSSZ.“

Katka Pudova: „Dobrý den, kde muže partner zadat o OCR po mém porodu? Na základě jakých dokladu?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Katko, může – a také může využít Dávku otcovské poporodní péče – otcovská.“

Michaela: „Dobrý den, jak to máme udělat, když bude naše dítě nemocné třeba 4 týdny v kuse a nemáme babičky, které by ho pohlídaly? Můžeme si s manželem vzít každý vždy 9 dní OČR jeden, pak 9 dní druhý a dalších devět dní zase první nebo to nejde?“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, tak to máte celkem náročnou situaci – bohužel, vystřídat se můžete 1x, každopádně pořád je to max na 9 dní. Dítě by se muselo na jeden den “uzdravit”, tzn. doložit to od lékaře. Jinak budete muset čerpat dovolenou nebo neplacené volno, nebo si někoho najmout na hlídání. Nebo, pokud by se to opakovalo, můžete tuto situaci řešit přes komerční pojištění OČR.“

Monika: „Dobrý den, je možné, aby si otec po porodu vybral otcovskou dovolenou a pak ještě OČR, aby mi pomohl s péčí o novorozené miminko? Nejsem si jistá, jestli OČR po porodu je ještě možné, když zavedli otcovskou dovolenou.“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Moniko, skvělý dotaz. Vzhledem k tomu, že bude pobírat mateřskou, tak OČR bohužel neprojde.“

Kateřina Zahradníková: „Pokud jsem rozvedená, mám malé dítě (3 roky, starší 13 let), po jak dlouhou dobu mohu s ním zůstat doma a pobírat ošetřovné v případě jeho nemoci? děkuji“

Jaroslav Gall: „Dobrý den, Kateřino. Jste-li tzv. “osamělý rodič”, pak můžete žádat až 16 dní ošetřovného. U staršího dítěte můžete až do 16-ti let věku, pokud chodí do školy.“

Kateřina: „Dobrý den, mám výplatu rodič. příspěvku plánovaně rozloženou na 4 roky. Pokud bych šla do práce např. ve 3 letech dítěte – na výzvu zaměstnavatele- a dále bych pobírala RP dle původního plánu do 4 let, můžu v případě nemoci dítěte čerpat “paragraf” a zůstat s ním doma?“

Jaroslav Gall: „Zdravím Kateřino, jakmile pobíráte mateřskou/rodičovskou, nárok na OČR bohužel není.“

Markéta Holubová: „Dobrý den, měla bych dotaz na možnost příspěvku na ošetřování či péče nebo něco podobného na syna nyní aktuálně 9 let. Stal se mu před měsícem úraz na obou nohách (stehenní kosti zlomeniny) doba léčení je odhadována na 6 měsíců. Nikdo mi zatím neporadil nic lepšího než 9 dní ošetřovného a pak být doma zadarmo, případně střídat na druhé dítě nebo si vzít dovolenou. Je pro mě ještě jiná možnost. Děkuji předem za odpověď.“

Jaroslav Gall: „Zdravím Markéto, pokud nemáte na dítě pojistku na úrazy, která by tuto situaci celkem dobře pokryla, pak to nebude jednoduché. Pokud jste “osamělý rodič”, tak můžete čerpat 16 dní. Od 1.6.2018 půjde čerpat až 90 dní, ale má to své podmínky, detaily sem psal někde níže. Držím pěsti!“