Nevíte co s penězi, koupete se v nich, utrácet za věci které nepotřebujete a které naštvou souseda už vás nebaví, na kočičí útulek, kozy v Africe nebo záplavy v Bagladéši posíláte pořád něco. A nestačí to, pořád vám něco zbývá? Tak se jich zbavte jinak. Příliš sarkasmu možná. Jen si však sáhněte do svědomí. Možná vám desatero níže přijde jako malichernosti, ale zastavte se a zamyslete se na chvilku. Dobře, tak ne na chvilku, ale na pět minut….

  1. VĚTŠINU svých peněz máte na BĚŽNÉM ÚČTU, ke kterému máte kartu vy, manželka, děti, pes i sousedova kočka. Platíte s ní dnes a denně a tím pádem zneužitelnost, že vám ji někdo „přečte“ je slušná. To, že si PIN klidně napíšete na kartu, nebo blízko ní, to už je majstrštych. Zvolit si svůj PIN už dnes u řady bank můžete tak, aby jste si ho zapamatovali.
  2. Ke spořícímu účetu MÁTE PLATEBNÍ KARTU.  Asi kdyby hořelo. Proč mít peníze někde zvlášť a hůře dostupné. No hnus, velebnosti :).
  3. Když jedete do ciziny, vůbec NEŘEŠÍTE PŘEPOČET KURZU, který používá vaše banka. Věci jako Revolut, kde máte střední kurz a bezpečně, nejste na žádné novoty. Jen pěkně konzervativně.
  4. Občas necháváte svou PENĚŽENK VOLNĚ LEŽET (v práci, ve fitku nebo v prostředí známých lidí). Může se najít nějaký „cizinec“, který v bude v zoufalé situaci a dvěma stisky fotoaparátu na svém telefonu má údaje z vaší platební karty…Proč byste mu nepomohli, že.
  5. Na platby přes internet nevyužíváte ODDĚLENÝ ÚČET s nižším limitem.
  6. Klidně si dáte v prohlížeči ULOŽIT HESLO do svého internetového bankingu, je to tak nádherně příjemné, jen ťuknout a být u sebe. Ahhh. Navíc vaše heslo jako JARDA1 nebo HESLO123 se vám jeví jako neprolomitelné i nejakčnějšími ruskými hackery.
  7. Přístupové HESLO k bankingu máte v MOBILU, v PC, na LÍSTEČKU na monitoru v práci, v peněžence, na ledničce, zkrátka všude. A hlavně neměnit, museli byst všechny tyhle lístečky přepisovat.
  8. Píše vám nějaký Honza z vaší banky, že potřebuje nutně vaše přihlašovací údaje do bankingu aby vám tam připsali BONUS, vůbec vám to nepřijde divné, protože tušíte, že tam mají stejně binec tak to Honzovi pošlete mailem.
  9. Často sjíždíte porno stránky a váš poslední ANTIVIR jste naposledy nainstalovali v roce 1995. Upgrade by stál další peníze, a to tem vydřiduchům opravdu nedáte.
  10. Baví vás pořád „ťukat“ platební údaje. Tomu divnýmu čtverečku, QR KÓDU nevěříte. A apka zdarma je podezřelá. A než přesvědčíte člověka, aby vám poslal zpět peníze, které jste mu omylem přeťukem poslali, možná zešedivíte.

A teď ruku na nohu nebo na srdce. Kolik z těch 10-ti bodů jste si řekli – „No to může udělat jedině úplnej jouda“. Pak jste se opravdu zamysleli, a zjistili, že v dnešní opojné, krásné, laskavé a cool době jste podlehli marketingu, že všechno je v pohodě a easy. A že opatrnosti už netřeba, však MY SE O VÁS POSTARÁME… Každý z těch deseti bodů vás může stát desítky tisíc. Ale co, peníze budou, my nebudem…

Nemáte dost diciplíny? Pořiďte si bičík. Nebo zavolejte mě. Nějaký vám půjčím.

Nebo zjistěte, že nejte jediní v trablech. Z každé díry je cesta ven.