Je pro mě důležité předávat své zkušenosti těm, co o financích zatím nevěděli. Ke konci roku 2015 jsem odškolil kolem 50-ti lekcí, které absolvovalo kolem 260 účastníků.

Odškolené lekce:

  • ČVUT, Kariérní centrum. 3.11.2015
  • Základní škola Odolena Voda –odkaz na článek, podzim 2012, 2014, podzim 2015 (str. 11) a 2016.
  • Střední škola letecké a výpočetní techniky Odolena Voda, 4 lekce, podzim 2014, podzim 2015
  • Fakulta stavební, ČVUT v Praze, 7 lekcí, odkaz na jednu z lekci, podzim 2013/jaro 2014
  • Hra Finanční svoboda – Odolena Voda. 5.3.2014, 19-22, Sklípek, Odolena Voda
  • Penzijní reforma a její dopady, fi Alca, 20.3.2013, Loděnice u Berouna
  • Dětské centrum Sluníčko – Odolena Voda. 10.6. 2014 od 20-22hod. Téma: JAK ZVLÁDNOUT RODINNÉ FINANCE – PDF 580 kb. Z důvodu extrémních teplot a mistrovství světa ve fotbale zrušeno :).

Reference na školení DFG

SŠ letecké a výpočetní techniky Odolena Voda

Semináře byly vedeny v přátelském duchu, jednak formou powerpointové prezentace a jednak dialogu.  Žáky nejvíce zaujaly možnosti investování a nebezpečí, které představují nepromyšlené úvěry.  Kladli otázky a zajímali se o konkrétní příklady z praxe. Sami studenti ze třídy LM4A říkají: „Od kurzu jsme toho mnoho neočekávali, ale záhy nás příjemně překvapil. Z každé lekce jsme si odnesli mnoho poznatků a informací. Většinu z nás pan lektor zasvětil do světa financí a osvětlil nám mnoho pojmů z finančnictví. Kdybychom měli tu možnost, rádi bychom absolvovali více takových kurzů.“

Jitka Svatošová, profesorka SŠLVT 

Základní škola, Odolena Voda

Zpětné vazby v článku Finanční gramotnost na ZŠ v Odolce zábavně (z podzimu 2015).

“Co hodiny finanční gramotnosti přinesly? Myslím, že nemluvím jen za sebe, když řeknu, že jste nám vysvětlil spoustu pojmů, které jsme třeba znali, ale sami je vysvětlit nedovedli. Jako třeba pasivní a aktivní příjem. Bylo príma, že jsme si na některé věci mohli zkusit přijít sami, například spočítat, jestli vyjde levněji si byt koupit nebo být jen v pronájmu. Řekněme, že po chvíli počítání na to někdo přišel. :-). Když bych sama měla o hodinách finanční gramotnosti něco napsat, před nimi jsem si spoustu věcí představovala o mnoho jednodušší, než ve skutečnosti jsou.Třeba mě nenapadlo srovnávat banky nebo poplatky na tom či onom účtu. Nevím, jestli nakonec budu patřit k těm nejkonzervativnějším zákazníkům, ale díky Vašim hodinám o tom alespoň budu víc přemýšlet. :-)”

Květuška Štef., 9A

DSC_6927-good (800x572)

Foto z úvodní lekce – Finanční desatero, 6.11.2015

Stavební fakulta ČVUT

“Když přednáška skončila, došlo mi, že jsem šla s hlubokým a trochu namyšleným postojem “Jsem finančně gramotná”. Došlo mi, že je co pilovat. Doslova mě nadchnul příklad splátky hypotéky a spoření. Ani mně ani přítele by to nenapadlo, a přitom je to perfektní řešení. S nadšením se zúčastním dalších seminářů. Málokterá přednáška v člověku zanechá tolik otázek k zamyšlení.”

Dita Wer., studentka FSv na ČVUT

“Co se mi líbilo? Vaše motivace, chuť pomáhat, změnit tradice, přátelský přístup a znalosti. Reagování na otázky. Příklady ze života.

Míra Kub., student FSv na ČVUT

“Líbila se mi uvolněná a vstřícná atmosféra přednášky, kdy bylo možné diskutovat nad tématy, zapojit se s dotazy i připomínkami. Velkým přínosem pro mě osobně je, že jsem nyní naprosto rozhodnutá se o svých financích radit s nezávislými odborníky a to pravidelně, ne že bych si předtím nemyslela, že je to tak lepší, ale nyní to vnímám jako nutnost.” 

Tereza Ross., studentka FSv na ČVUT

“Chtěl bych Vám na začátku poděkovat za velmi příjemnou prezentaci zde na ČVUT. Osobně jsem nevěděl co mám od přednášky očekávat a byl jsem velmi příjemně překvapený nejen samotným obsahem, ale i příjemným vystupováním Vás i kolegy. Stejně tak jsem byl překvapen množstvím studentů, kteří dorazili i v tyto pozdní hodiny a stejně tak zůstali o další půl hodiny déle.

Ing. Miroslav Bau., doktorand na FSv na ČVUT

“Domnivam se, ze to co bylo behem Vasi uvodni prednasky receno, by si kazdy, pokud tak jiz neucinil, mel vzit k srdci a zamyslet se nad tim. Summa summarum to co delate je skvele a kazdy by mel Vami tlumocene myslenky uspesnych lidi minimalne vyslechnout. Jelikoz mate jiste dalsi znalosti v tomto “oboru”, byla by skoda, kdyby Vam lide nedali svou podporu a nechteli dalsi prednasky, protoze si nedelam iluze, že by to ti lide vsechno uz znali.”

Lukáš Kol., student Fakulty stavební na ČVUT

“Přišlo mi to velmi přínosné. Na podobné semináře jsem musel chodit na VŠE nebo za ně jinde platit. Myslím, že podobné semináře by neměly chybět ani na ZŠ.”

Pavel Hla., student Fakulty stavební na ČVUT

“Byl jsem na každém semináři z finanční gramotnosti a myslel jsem si, že se v dané problematice celkem dobře orientuji. Ale mýlil jsem se, znal jsem pouze základy. Odcházel jsem ale s vědomím, že už více rozumím problematice, o co bych se měl více zajímat a na co si dát pozor (hlavně v oblasti úvěrů). Doporučoval bych na tento seminář chodit i ostatním lidem a za sebe doufám, že jich ještě několik bude. Děkuji za kvalitně investovaný čas.” 

Konkrétní poznatky: “Např. při splácení hypotéky se dají finanční prostředky rozdělit mezi měsíční splátku hypotéky a spořící složku a docílit tím rychlejšího splacení hypotéky, než s běžným nastavením hypotéky.” 

Ondřej Paš., student Fakulty stavební ČVUT

seminar_cvut_687-Karel (1024x683)

Lekce o hypotékách, prosinec 2013