Pojistka kryje vše krom toho, co se stane? Tady je osm skutečných případů z praxe, kdy pojistka dokázala vyřešit nepěkně nečekané situace. A také smolné osudy.

1.     Škodovka vs. kamion – prohra za 2,5 mil.

Životní pojištění: “Klienti na mě dostali referenci už ani nevím od koho, rodinka, kdy byla manželka a její dvě děti z prvního manželství a její manžel a jeho 2 děti z prvního manželství. Ona pečovala o děti on dělal nočního skladníka v supermarketu. Příjmy se všemi dávkami byly něco nad 20 tisíc měsíčně, ale byli celkem skromní, před polorozpadnutým domem stálo již několik desítek let nové auto Škoda 120L. Byl jsem překvapen jak máma měla ve financích jasno, pokud by se mě nebo manželovi něco stalo jsme v prčicích. Takže jsem ochotná platit více, hlavně když to bude fungovat a nebudu se o to muset starat. Udělalo se zajištění na celou rodinu vycházelo přes dva tisíce ale šly jsme do toho. Půl roku poté, se zkoušel přetlačovat manžel ve škodovce s kamionem. Prohrál a zemřel 2 dny na traumatologii. Ani ne do měsíce od nahlášení měla vdova na účtu 2,5 milionu. V jejich situaci jim to opravdu zachránilo p*d*l.”

2.     Návštěva nemocného kamaráda za 500 tis.

Má pojištění odpovědnosti smysl? Ano má. “Dítě klientky, říkejme mu Martin, již zletilé, se šlo podívat za kamarádem do nemocnice, který ležel na JIPce po vážnější nehodě na motorce. No a když vesele diskutovali povedlo se Martinovi strčit do kabelů a shodil přístroj na měření srdečního tepu a další funkce. Přístroj pád nevydržel a z nemocnice přišla faktura na více než 500.000 Kč. Jak super bylo, že ca cca 500 Kč ročně měla celá rodina pojistku „na blbost“ v pojištění domácnosti. Kamarád to naštěstí přežil bez úhony…”.

3.     Dopravní nehoda v Chorvatsku – konec dovolené?

Pojištění právní ochrany: “Klienti se při cestě autem připletli do dopravní nehody na okresní silničce někde v Chorvatsku, auto Ok, jen odřené a trošku ohnutý plech, ale v pohodě jelo. Jelikož ani oni ani policie neuměli žádný cizí jazyk vypadalo to, že bude celá rodina bude policisty až do vyřešení případu vyskládána někde v malém městečku ve vnitrozemí a tím skončí i jejich dovolená k moři. Pak někoho napadlo zavolat pojišťovnu právní ochrany. Během pár minut měli na telefonu tlumočníka který policistům rázně vysvětlil, že takto ne. Poradil klientům co podepsat, co ne, v dovolené se pokračovalo a vše se řešilo s pojišťovnou až po návratu.”

4.     Motorka, sádra a moře

Cestovního pojištění: “Klient (kolega poradce) si udělal čerstvě řidičák na motorku a že si s manželkou udělají hezkou dovolenou na motorce v Chorvatsku. Tak nějak ho nenapadlo, že silnice u moře kloužou díky všudypřítomné soli a slunci, tak motorku položil na bok a ženě zlomil kotník. Opět se ukázala pojišťovna jako super věc. Stačilo zavolat, zkontaktovali nemocnici, po telefonu klientům radili atd. po týdnu se sádrou u moře samozřejmě nebylo možné jet na motorce zpět tak si klientova manželka mohla vybrat mezi  zpáteční cestou sanitkou a nebo letecky,…”

Pár příběhů se smutným koncem

Ne vždy se však zadaří. Zde jsou čtyři případy, které by člověk zažít fakt nechtěl.

5.     Roztroušené skleroza přišla pozdě – po ukončení pojistky

Závažné onemocnění: “Klienti se rozhodli, že pojistku už platit nebudou, jsou to vyhozené peníze. Za několik měsíců manželovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu a pak přišli jestli by to nějak nešlo. Bohužel nešlo. Náklady na léčbu, ztráta práce, čekání na přiznání invalidního důchodu jim nikdo neproplatí…”

6.     Povinné ručení – proč nestačí limit 35 mil.?

Povinné ručení: “Ani nemusíte způsobit řetězovou havárii na dálnici a přesto vám základní limity 35/35 mil. nemusí stačit. Tenhle účet mluví za vše. Doživotně má pán o výdaje vystaráno.”

POV-nizky-limit 35

“I za lehčí zranění náleží vysoké odškodné, rozhodl soud” v neprospěch pojišťovny Allianz, článek na aktualne.cz.

7.     Nic netrvá věčně

Jízda bez rezerv: “Ambiciózní žena pracovala 30 let pro jistou firmu. Nezastavila se, zastávala přitom tři pozice s příjmem kolem 45 000 Kč. Majitel firmy ale zklamal a přestal se o firmu zajímat. Firma po nějaké době skončila v insolvenci. Žena najednou přišla o práci. Do té doby byla na vysokém postu. Znala vlivné lidi, ale nikdo jí dodnes nepomohl, stále práci hledá. Už jí bylo 50 a podle většiny zaměstnavatelů má “prošlou lhůtu”. Nebyla nijak finančně zajištěná, netvořila si během života rezervy. Proto teď musí žít z podpory státu a v rámci pracovního úřadu chodí sázet stromky.”

8.     Pojišťováka nepotřebujeme

Životní pojištění: “Mladá rodina čekala narození holčičky. Od finančního poradce nechtěli nic řešit, maximálně povinné ručení. Dokonce dvakrát pomoc s finančního poradce odmítli. Nakonec se ozvali samy – neměli žádné rezervy, žádné zajištění, zato měli dluhy z minulosti. Finanční poradce jim vypracoval portfolio. Za dva týdny mu zavolali, že manželovi našli nádor na mozku u centra řeči. Nevědělo se, jestli operaci přežije a jestli vůbec bude ještě někdy moci mluvit. Nově zařízená pojistky tak přišla pozdě, nemohlo z ní býti plněno. Kdyby se potkali před dvěma lety, mohli mít nejen vyřešené pojištění ale i vytvořené rezervy. Splatili by tak alespoň tíživé dluhy.”

[button href=”/kontakt” style=”border” size=”medium”]Jak se pojistit dobře a ne draze? Ozvěte se, probereme, co vlastně potřebujete.[/button]

PS: Díky za příběhy kolegům Martinovi a Lukášovi.

Úvodní foto: thestocks.im