Nedávno jsem odpovídal na dotaz člověka z iDnes ohledně investic do stříbrných mincí. Zde je odpověď:

“Můj kamarád Jakub má dvouletou dceru, a chce děvče nějak zabezpečit, až bude dospělá. Vyřešil to tak, že investuje do stříbra, kupuje stříbrné mince. Dělá dobře? Asi záleží, kde nakupuje? Kdysi jsem točila o vyloženě podvodné firmě, mince, dokonce prý snad zlaté, neměly žádnou hodnotu. Třeba ČNB tvrdí, že pokud stříbrné mince nakupím u nich, garantují dokonce možnost odkupu. A co nám řeknou o investicích do stříbra v Partners? Popřípadě poradí, jak lépe a výhodněji spořit pro dítě?”

iDnes: Dělá Jakub dobře, když kupuje stříbrné mince?

Jaroslav Gall: “Stříbro respektive stříbrné mince mají jistě svůj potenciál. Role stříbra je v průmyslu nezastupitelná (je obsaženo např. v zubních plombách, pájecí materiál v počítačích a mobilech, zrcadla apod.). Místo v portfoliu jistě má, ne však větší než např. zlato. Dohromady by to mělo být max 5- 10 % celkových prostředků. Proč? Kdy ho nahradí v průmyslu jiné materiály, 10 let, 20 let? Při nákupu platím DPH, výkup je však bez DPH + marže obchodníka = 30 % náklady…Co když budu potřebovat část majetku přeměnit rychle na peníze a použít je?”

iD: Až bude mít děvče 18, bude jeho investice nějak zhodnocena?

JG: “Investice do komodity (zlato, stříbro, pozemek, obilí,…) záleží na aktuální hodnotě, je to tudíž spekulace na cenu, komodita nenese žádný výnos (jako je nájem u bytu nebo dividenda u akcie). Tržní cena zlata/stříbra roste v krizích, kdy klesá důvěra v akciové trhy. Když se podíváme na historický vývoj ceny stříbra, tak se rozhodně nejedná o sázku na jistotu. Jeho cena v roce 1915 byla podobná jako v roce 2017 (16 USD).” http://www.macrotrends.net/1470/historical-silver-prices-100-year-chart

iD: Uvažujme, že každý rok koupí tři mince /k svátku, k narozeninám, k Vánocům), ať se nám to dobře počítá, tak v průměru za 1000 Kč. kolik bude mít jeho dcera v 18 letech, pokud budeme mít naspořeno 18 krát 3 mince? a pokud by spořil tisícovku jinam, a kam? kolik by mohla mít?

JG: “54 mincí, nákupní cena 18.000. Budoucí hodnotu opravdu nedokáži predikovat – můžeme spekulovat na to, že se cena stříbra zvýší díky tomu, že bude vzácnější (neobjeví se další naleziště, nebude ekonomické ho z některých součástek recyklovat,…). Vzhledem k odstavci výše se na to určitě nedá spoléhat.”

iD: Tedy kam s těmi penězi? Kde je nejlépe zhodnotí? Nebo aspoň neprodělá?

JG: Viz článek Kam spořit výhodně dětem.

iD: A měli by vůbec rodiče dětem spořit? Na co? Asi na vzdělání? Kolik? A opět – kam ukládat?

JG: “Touto otázkou by bylo ideální začít. Proč vlastně dětem spořit? Pokud pro ně chceme mít připravený bezpečnostní polštář nebo mít možnost podpořit je ve studiu v zahraničí či při nákupu bytu či dražších koníčků (co když bude dítě talent na hudbu či sport), pak ano. Pokud chceme, aby si dítě vše vytvořilo do základů samo, tak zřejmě nikoliv.”