Jak banky využijí regulaci, která jim reálně ubírá na příjmech? 

Nedávno mě trochu zamrazilo, když jsem si uvědomil jednu důležitou věc, která se týká nás všech. Nerad bych, aby se tato informace k lidem dostala až bude pozdě. Od 1.12. 2016 se rozjela naplno regulace ohledně spotřebitelských úvěrů a hypoték. Což v prvním efektu může mít vliv na klienta, který hůře dosáhne na své vysněné bydlení, a pak i na banky které úvěrují. Klient musí sáhnout hlouběji do kapsy, aby mohl koupit nemovitost, banky tím pádem méně obchodů a nižší zisky. Když bankám klesnou zisky z úvěrů, tak je logická otázka: “Co s tím banky udělají? Kdo jim ty zisky nahradí?”

Banka je obchodník. Budou prodávat něco jiného. Co? a komu? …. Vám.

Umíte si představit, že třeba Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka či UCB (tedy čtyři největší banky) budou chtít svým klientům prodat co nejvíce dalších finančních produktů ze skupiny? Ale třeba i menší banky prodat produkty strategických partnerů v oblasti investic, penzí či pojištění? Je libo třeba nějaké životní pojištění, výhodné spoření či garantovaná investice? A do budoucna spoustu jiných věcí.

Banky jsou PRODEJCI. ZISKY z úrokových maržích jsou nízké a bude hůře. Regulace v hypotékách přitvrdí ještě jednou v dubnu 2017. Nejen regulace, ale pokud se objeví další banky a subjekty  (Creditas i Cetelem již jsou bankami), které mohou stlačit marže. Zkrátka banky jsou a budou pod silným tlakem. A jak tedy zajistí své zisky, jak uživí lidi a pobočky?

Jste už na jejich business seznamu?

Umíte si představit, že si banka vyjede všechny klienty, kteří platí nějaké peníze na toto číslo účtu 6850014/2700 (Conseq Active invest) nebo třeba 6040222/0800 (Metlife životní pojištění) nebo platbu na pojištění auta v Allianz či pojištění domácnosti v Kooperativě nebo prostě na číslo účtu pro jakýkoliv jiný produkt a z toho vytvoří byznys seznamy pro jednotlivé pobočky a pobočkáře a vytvoří tu „správnou“ nabídku pro každý tento produkt, který si ZROVNA VY platíte?

Reálně, už dnes to některé banky/pobočky dělají a je otázkou času, kdy to bude systémové a zavolají právě vám.

Buďte obezřetní a pokud vám z čista jasna zavolá “Váš bankéř” který o vás neví vůbec nic, a začne hned s nabídkou nějakého produktu, nebo kontroly toho stávajícího, hned budete vědět, odkud vítr vane.

Držte se!

Jarda Gall, Martin Donát, 7.1.2017.

Úvodní obrázek: http://thestocks.im/